Puls Žwiata
Poniedzia│ek, 27 czerwca 2022www.puls-swiata.pl
Puls Žwiata


RAPORT: Birma

UCHOD┼╣CY W POLSCE

NORYLSK: Miasto-widmo

KINO AFGANISTANU

Cenzura Internetu w Chinach

Mały Tybet w Nepalu

ARGENTYNA: Okruchy dyktatury

Strefa Kultury:
Literatura

Teatr

Kino

Muzyka

Wystawa

Kanon

BIBLIOTEKA:
LINKI

KSIĄŻKI

DOKUMENTY

GALERIA FOTO

 
ZALOGUJ

luty 2006 Numer 2/2006 (17)


 NUMER luty 2006 Szanowni Pa─Ć┼╝╦Łstwo, Kolejny numer PULSU ─Ć┼╝╦ŁWIATA przenosi nas do Birmy, oficjalnie nazywanej Myanmarem. To kraj, którym rz─Ć┼╝╦Łdza gwiazdy. Te na niebie i te na pagonach… Aung San, ojciec wspó─Ć┼╝╦Łczesnej Birmy, zgin─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Ł gdy Birma odzyskiwa─Ć┼╝╦Ła wolno─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Ł. Jego dawni towarzysze broni uznali, ─Ć┼╝╦Łe niepodleg─Ć┼╝╦Ło─Ć┼╝╦Łci mo─Ć┼╝╦Łna broni─Ć┼╝╦Ł tylko si─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Ł. Czy s─Ć┼╝╦Łaba opozycja mo─Ć┼╝╦Łe zagrozi─Ć┼╝╦Ł rz─Ć┼╝╦Łdom genera─Ć┼╝╦Ła Than Shwe? A mo─Ć┼╝╦Łe g─Ć┼╝╦Łównym wyzwaniem dla junty s─Ć┼╝╦Ł ruchy separatystyczne? Birma to etniczny tygiel, Kaukaz Dalekiego Wschodu. Karenowie, Szanowie, Wa, Monowie, Arakanowie, Karenni, Czinowie, Kaczinowie, Lahu, Palaungowie, Pa-O i inni maj─Ć┼╝╦Ł nie tylko w─Ć┼╝╦Łasne tradycje i aspiracje, ale tak─Ć┼╝╦Łe armie. Od siedmiu lat, a wi─Ć┼╝╦Łc odk─Ć┼╝╦Łd rozpocz─Ć┼╝╦Ła si─Ć┼╝╦Ł tzw. druga wojna rosyjsko-czecze─Ć┼╝╦Łska do Polski nap─Ć┼╝╦Ływaj─Ć┼╝╦Ł uchod─Ć┼╝╦Łcy z Czeczenii. Polska reprezentowana przez Urz─Ć┼╝╦Łd ds. Repatriacji i Cudzoziemców (URiC) oraz w II instancji przez Rad─Ć┼╝╦Ł ds. Uchod─Ć┼╝╦Łców poza nielicznymi wyj─Ć┼╝╦Łtkami odmawia im statusu uchod─Ć┼╝╦Łcy. Norylsk, zamkni─Ć┼╝╦Łte miasto za kr─Ć┼╝╦Łgiem polarnym, to industrialne piek─Ć┼╝╦Ło. Mimo zabójczego mrozu i jeszcze gro─Ć┼╝╦Łniejszych toksyn ludzie uk─Ć┼╝╦Ładaj─Ć┼╝╦Ł tu sobie jako─Ć┼╝╦Ł ─Ć┼╝╦Łycie, a niedaleko na p─Ć┼╝╦Łaskowy─Ć┼╝╦Łu Putorana w─Ć┼╝╦Łdruj─Ć┼╝╦Ł najwi─Ć┼╝╦Łksze na ─Ć┼╝╦Łwiecie stada reniferów. W numerze opisujemy te─Ć┼╝╦Ł renesans kina afga─Ć┼╝╦Łskiego, które odrodzi─Ć┼╝╦Ło si─Ć┼╝╦Ł po upadku re─Ć┼╝╦Łimu talibów i mimo wci─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Ł trudnej sytuacji osi─Ć┼╝╦Łga mi─Ć┼╝╦Łdzynarodowe sukcesy. O swojej pracy opowiadaj─Ć┼╝╦Ł nam Siddig Barmak, re─Ć┼╝╦Łyser nagrodzonego w Cannes filmu „Osama”, Latif Ahmadi, szef instytutu Afghan Film oraz afga─Ć┼╝╦Łska celebrity, pi─Ć┼╝╦Łtnastoletnia Marina Golbahari, która niespodziewanie zosta─Ć┼╝╦Ła najs─Ć┼╝╦Łynniejsza aktork─Ć┼╝╦Ł. Wielki mur nie obroni─Ć┼╝╦Ł Chin przed barbarzy─Ć┼╝╦Łcami. Zastanawiamy si─Ć┼╝╦Ł czy rozbudowany system kontroli Internetu ochroni Chi─Ć┼╝╦Łczyków przed wolnym s─Ć┼╝╦Łowem. Tymczasem Google, MSN i Yahoo wprowadzi─Ć┼╝╦Ły do chi─Ć┼╝╦Łskich wersji swoich wyszukiwarek elementy cenzury. Przygl─Ć┼╝╦Łdamy si─Ć┼╝╦Ł ─Ć┼╝╦Łyciu tybeta─Ć┼╝╦Łskich uchod─Ć┼╝╦Łców w Nepalu. Szans─Ć┼╝╦Ł na wyrwanie si─Ć┼╝╦Ł z szarej codzienno─Ć┼╝╦Łci jest dla nich edukacja, a szko─Ć┼╝╦Ły dzia─Ć┼╝╦Łaj─Ć┼╝╦Ł g─Ć┼╝╦Łównie dzi─Ć┼╝╦Łki zagranicznym darczy─Ć┼╝╦Łcom. Argenty─Ć┼╝╦Łczycy najch─Ć┼╝╦Łtniej wyrzuciliby z pami─Ć┼╝╦Łci stracony dla ich kraju okres wojskowej dyktatury. Ofiary junty oraz ich bliscy jednak pami─Ć┼╝╦Łtaj─Ć┼╝╦Ł i domagaj─Ć┼╝╦Ł si─Ć┼╝╦Ł sprawiedliwo─Ć┼╝╦Łci. Na ─Ć┼╝╦Łamach magazynu prezentujemy równie─Ć┼╝╦Ł dwie pozycj─Ć┼╝╦Ł ksi─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Łkowe „Nowe Królestwo Grenady” Adama Elbanowskiego i „Pomara─Ć┼╝╦Łczowy Majdan” Marcina Wojciechowskiego, które ukaza─Ć┼╝╦Ły si─Ć┼╝╦Ł pod patronatem PULSU ─Ć┼╝╦ŁWIATA. Zapraszamy do lektury! Redakcja

SPIS TREŽCI:


RAPORT: Birma

Birm─Ć┼╝╦Ł rz─Ć┼╝╦Łdz─Ć┼╝╦Ł rz─Ć┼╝╦Łdza gwiazdy. Te na niebie i te na pagonach.

Niepodleg─Ć┼╝╦Ło─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Ł nadesz─Ć┼╝╦Ła po 62 latach. Dla po─Ć┼╝╦Łudniowych region─Ć┼╝╦Łw kraju – wcze─Ć┼╝╦Łniej skolonizowanych – nawet po 120. Moment najbardziej sprzyjaj─Ć┼╝╦Łcy og─Ć┼╝╦Łoszeniu narodzin nowego pa─Ć┼╝╦Łstwa wybrano precyzyjnie. Zgodnie z rad─Ć┼╝╦Ł astrolog─Ć┼╝╦Łw by─Ć┼╝╦Ł to dzie─Ć┼╝╦Ł 4 stycznia 1948 r., godzina 4.20 rano. Dalszy rozw─Ć┼╝╦Łj wydarze─Ć┼╝╦Ł, zaprzeczaj─Ć┼╝╦Łcy optymistycznym prognozom, niekoniecznie musia─Ć┼╝╦Ł podwa─Ć┼╝╦Ła─Ć┼╝╦Ł zaufanie do profesjonalizmu klasztornych wr─Ć┼╝╦Łbit─Ć┼╝╦Łw. Wyniszczona kolonizacj─Ć┼╝╦Ł brytyjsk─Ć┼╝╦Ł, II wojn─Ć┼╝╦Ł ─Ć┼╝╦Łwiatow─Ć┼╝╦Ł, a tak─Ć┼╝╦Łe okupacj─Ć┼╝╦Ł japo─Ć┼╝╦Łsk─Ć┼╝╦Ł Birma wy─Ć┼╝╦Łoni─Ć┼╝╦Ła si─Ć┼╝╦Ł z dziejowego zam─Ć┼╝╦Łtu w stanie nie do pozazdroszczenia. W ka─Ć┼╝╦Łdym razie w takim, ─Ć┼╝╦Łe si─Ć┼╝╦Łgni─Ć┼╝╦Łcie do pomocy cia─Ć┼╝╦Ł niebieskich wcale nie wydawa─Ć┼╝╦Ło si─Ć┼╝╦Ł bezsensowne.

Birma to prawdziwy narodowy tygiel. Birma─Ć┼╝╦Łczycy stanowi─Ć┼╝╦Ł wprawdzie wi─Ć┼╝╦Łkszo─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Ł spo─Ć┼╝╦Łród 54 mln mieszka─Ć┼╝╦Łców, ale oprócz nich kraj zamieszkuje oko─Ć┼╝╦Ło setki innych grup etnicznych. Naukowcy policzyli, ─Ć┼╝╦Łe u─Ć┼╝╦Ływa si─Ć┼╝╦Ł tu 96 ojczystych j─Ć┼╝╦Łzyków, do których mo─Ć┼╝╦Łna doda─Ć┼╝╦Ł jeszcze angielski pe─Ć┼╝╦Łni─Ć┼╝╦Łcy rol─Ć┼╝╦Ł lingua franca.

UCHOD┼╣CY W POLSCE

Prawo jest jak paj─Öczyna: b─ůk si─Ö przebija, mucha zapl─ůcze – powiada przys┼éowie. Od siedmiu lat mog─ů je sobie powtarza─ç Czeczeni, uchodz─ůcy do Polski przed systematycznym wyniszczaniem narodu, czyli – prze┼Ťladowaniem na tle narodowo┼Ťciowym. Rzeczpospolita Polska reprezentowana przez Urz─ůd ds. Repatriacji i Cudzoziemców (URiC), oraz – w II instancji Rad─Ö ds. Uchod┼║ców – permanentnie jednak odmawia im prawa do otrzymania statusu uchod┼║cy.

NORYLSK: Miasto-widmo


KINO AFGANISTANU

Z Siddigiem Barmakiem, re┼╝yserem nagrodzonego w Cannes filmu „Osama”, rozmawia Maria Amiri

Obecny stan Instytutu to nie to samo, co w przesz┼éo┼Ťci. Kiedy┼Ť do budynku mo┼╝na by┼éo wej┼Ť─ç wy┼é─ůcznie w specjalnym obuwiu, bia┼éym p┼éaszczu i r─Ökawiczkach. Tu by┼éo laboratorium, nie mog┼éo by─ç kurzu. Bardzo dbali┼Ťmy o czysto┼Ť─ç i porz─ůdek. Teraz nie ma nawet 30 proc. tego, co tu by┼éo... Z Latifem Ahmadim, re┼╝yserem i szefem Instytutu Afghan Film rozmawia Maria Amiri

Rodzi si─Ö nowy, narodowy fenomen ┼Ťwiatowej kinematografii – kino afga┼äskie. Po raz pierwszy filmy z tego kraju zdoby┼éy Z┼éoty Glob w Cannes. Trzy lata temu „Osam─Ö” w re┼╝yserii Siddiga Barmaka uznano tu za najlepszy film zagraniczny. Rok pó┼║niej nagrod─Ö otrzyma┼é obraz „Ziemia i popió┼é” Atiqa Rahimiego. Sukcesy festiwale re┼╝yserzy traktuj─ů jednak nie tylko jako osobisty sukces lecz równie┼╝ – nagrod─Ö dla ca┼éego Afganistanu.

Otwieraj─ů si─Ö drzwi i wchodzi drobna u┼Ťmiechni─Öta pi─Ötnastolatka. Po powitaniu siadamy przy stole konferencyjnym Instytutu Afghan Film. Przy tradycyjnej zielonej herbacie Marina Golbahari opowiada, jak sta┼éa si─Ö najs┼éynniejsz─ů w ostatnich latach afga┼äsk─ů aktork─ů.

Cenzura Internetu w Chinach

Chi┼äczycy raz jeszcze udowodnili, ┼╝e w Pa┼ästwie ┼Ürodka wszystko jest mo┼╝liwe. Próbuj─ů okie┼ézna─ç Internet. Zgodnie ze sloganami sie─ç mia┼éa „przekracza─ç granice i nie┼Ť─ç wolno┼Ť─ç”. W naturalny sposób jej wrogiem stawa┼éa si─Ö ka┼╝da dyktatura. Prywatne strony internetowe, blogi czy poczta elektroniczna dawa┼éy milionom osób nieograniczony dost─Öp do przekazywania informacji, cz─Östo ┼Ťci┼Ťle reglamentowanych przez w┼éadze. Dzia┼éo si─Ö tak pomimo prób kontrolowania sieci. Po raz pierwszy jednak internauci mog─ů przegra─ç w tej konfrontacji. Pekin chce udowodni─ç, ┼╝e kontrola Internetu jest jednak mo┼╝liwa.

Mały Tybet w Nepalu

Na pod┼éodze wije si─Ö w konwulsjach zakrwawiona tybeta┼äska dziewczynka w stroju wi─Ö┼║niarki. Przed chwil─ů kopa┼é j─ů i przypala┼é papierosami chi┼äski ┼Ťledczy. Za chwil─Ö j─ů zastrzeli. Tym razem nie ma powod├│w do strachu – cho─ç takie rzeczy dziej─ů si─Ö w Tybecie naprawd─Ö – ta dziewczynka mieszka w Nepalu, w obozie uchod┼║c├│w Tashi Palkhiel, i gra w przedstawieniu przygotowanym przez uczni├│w tybeta┼äskiej szko┼éy podstawowej.

ARGENTYNA: Okruchy dyktatury

Ponad trzydzie─Ć┼╝╦Łci lat temu, w nocy z 24 na 25 marca 1976 r., wojskowi pod dowództwem genera─Ć┼╝╦Ła Jorge Videli wtargn─Ć┼╝╦Łli do Casa Rosada – pa─Ć┼╝╦Łacu, w którym urz─Ć┼╝╦Łduj─Ć┼╝╦Ł argenty─Ć┼╝╦Łscy prezydenci. W ten sposób junta po─Ć┼╝╦Ło─Ć┼╝╦Ły─Ć┼╝╦Ła kres nieudolnym rz─Ć┼╝╦Łdom drugiej ─Ć┼╝╦Łony nie─Ć┼╝╦Łyj─Ć┼╝╦Łcego ju─Ć┼╝╦Ł Juana Perona. I rozpocz─Ć┼╝╦Ła, trwaj─Ć┼╝╦Łc─Ć┼╝╦Ł do dzi─Ć┼╝╦Ł, zimn─Ć┼╝╦Ł wojn─Ć┼╝╦Ł domow─Ć┼╝╦Ł.

  PABLO
Pablo Jurkiewicz jest wysokim, szczup─Ć┼╝╦Łym m─Ć┼╝╦Łczyzn─Ć┼╝╦Ł po pi─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Łdziesi─Ć┼╝╦Łtce. Nic w jego wygl─Ć┼╝╦Łdzie nie wskazuje na dramat prze─Ć┼╝╦Łyty w m─Ć┼╝╦Łodo─Ć┼╝╦Łci. Mo─Ć┼╝╦Łe opr─Ć┼╝╦Łcz przenikliwego spojrzenia niebieskich oczu, kt─Ć┼╝╦Łre budzi trudny do opisania niepok─Ć┼╝╦Łj. Strata matki, zamordowanej przez wojskowych, ─Ć┼╝╦Łmier─Ć┼╝╦Ł przyjaci─Ć┼╝╦Ł, tortury – tragiczne prze─Ć┼╝╦Łycia sprzed lat skrywa bardzo g─Ć┼╝╦Ł─Ć┼╝╦Łboko. Jego historia jest podobna do tysi─Ć┼╝╦Łcy innych. Z t─Ć┼╝╦Ł r─Ć┼╝╦Łnic─Ć┼╝╦Ł, ─Ć┼╝╦Łe wi─Ć┼╝╦Łkszo─Ć┼╝╦Łci z nich nie ma kto opowiedzie─Ć┼╝╦Ł...AktualnoÂci:
Japońskie fascynacje...
Koreańska awangarda ...
Akustyczna Marika...
Wszystkie wojny fotor...
Naga prawda o pilotac...

Kapela ze Wsi Warszawa

Kimar Studio

wypady.pl

Puls Swiata (C)2003