![]()
Pitek, 27 kwietnia 2018
![]() |
![]() |
| STREFA KULTURY - Kino FILMOSTRADA PO RAZ 5! (czyli Puls Świata Poleca)
Pierwszy Polski Objazdowy Festiwal Filmowy FILMOSTRADA wyrusza w trasę po największych miastach Polski z nowym repertuarem. Piąta edycja imprezy rozpoczyna się 24 września b.r. Jej organizatorem - niezmiennie - jest SPInka.
Od samego początku celem FILMOSTRADY była prezentacja współczesnych filmów z całego świata, które zwykle nie są prezentowane na ekranach polskich kin (w ramach tzw. regularnej dystrybucji) a goszczą na największych i najbardziej prestiżowych światowych festiwalach.
W tegorocznej edycji FILMOSTRADY znajdą się m.in.: najnowsze i wielce poruszające filmy Andrieja Konczałowskiego („Dom wariatów”) i Lukasa Moodyssona („Lilya 4-Ever”), wielce dojrzały, ważny debiut reżyserski Jacka Filipiaka („Zerwany”), oraz najczystsze arcydzieło z Korei Południowej a czytelne na wszystkich lądach - „Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna” w reżyserii KIM KI-DUKA.
Praktycznie wszystkie filmy FILMOSTRADY wymagają osobnej analizy, ale „Wiosna...” wymaga poleceń szczególnych. Po „Jej” obejrzeniu znów wiemy, że kino to przecież „najważniejsza ze sztuk”!!!
„Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna”. Reż. KIM KI-DUK. Wiem, nadużywam czasem wielokropków, cudzysłowów i np. słowa „arcydzieło”... Ale w tym przypadku nie ma mowy o nadużyciu. Naprawdę, nie pamiętam kiedy doświadczyłem po wyjściu z kina „takiego uderzenia”, i to przy pomocy najprostszych środków. To piękna, czysta, mądra przypowieść o „pełni ludzkiego losu”... „Kolista - To tak w kółko, to tak zawsze.” (...) Nie do zapomnienia. Niektórzy powiadają, że tym jednym dziele zawarty jest cały Dekalog... I myślę, że to wcale nie przesadzone wyznania. Bohaterami przypowieści są dwaj buddyjscy mnisi żyjący z dala od zgiełku świata - mistrz i uczeń. Dzieło podzielone jest na pięć części - tak jak w tytule - pór roku. Każda pora jest tu symbolem życia i przeżyć głównie jednego mnicha - ucznia - któremu „dane będzie doświadczyć owej pełni” - od dziecięcej niewinności do dorosłej samoświadomości... Wiosna to sygnał. To „zielona” zabawa mnicha-małego dzieciątka w zadawanie bólu zwierzętom (maluch przywiązuje kamienie do grzbietów: rybki, żabki i węża, poczym, z uśmiechem Niewiny, przygląda się jak sobie z tym kamieniem poradzą...). Dopiero jednak „w następnych roku porach”, jak to się mówi „z czasem”, ów mnich zrozumie prawdziwy sens i wymiar takiego kamienia na grzbiecie... Tylko jeszcze nie latem... Latem do zamkniętego świata mnichów wkroczy kobieta. Młodociany mnich pozna tu, czym jest rozkosz bycia z kobietą. Jesienią, zimą i kolejną znów wiosną, już coraz bardziej dojrzały "mnich i nie-mnich", pozna inne uczucia wynikające z życia z kobietą, oraz z życia bez kobiety... „Pozamykane jest tu wszystko do końca, ale pozamykane niesłychanie subtelnie”... Więc więcej powiedzieć nie mogę. (By moje wzruszenie stało się i Państwa wzruszeniem). KIM KI-DUK określa swoje filmy jako kolejne „sekwencje życia”. Ich realizacja, jak mówi, jest „procesem przemiany własnych niezrozumianych prawd w zrozumiałe”. Nigdy nie skończył żadnej wyższej uczelni. Pozbawiony wykształcenia filmowego, (nigdy nie pracował nawet jako asystent reżysera!) samodzielnie zdobywał wiedzę na temat kręcenia filmów. Geniusz? Nie da się ukryć - owszem. O pozostałych filmach FILMOSTRADY czytaj na stronach: www.filmostrada.spinka.pl Maciek Proliński
![]() ![]() POZOSTAE: ![]() „Andriej Rublow” w reż. Andrieja Tarkowskiego. "Wszystko będzie dobrze" - polski film, który będzie zrozumiały na wszystkich kontynentach…
Nareszcie! - chciałoby się powiedzieć…
POLECAMY! Rok 2004 pożegnaliśmy w kinie propozycjami które „nie wstrząsały jakoś fotelem”... Dlatego już dziś z dużą satysfakcją odnotowujemy dwa tytuły, które pojawiają się na naszych ekranach na samym początku roku 2005. I które prawdziwie poruszają.
Od 22 października 2004 na naszych ekranach "Pan od muzyki" Christophera Barratiera. 15 października 2004 na ekrany polskich kin wchodzi kilka naprawdę pierwszorzędnych historii. My w pierwszym rzędzie polecamy świetne, choć krańcowo odmienne w swej diagnozie i wymowie: „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego i „Przed zachodem słońca” Richarda Linklatera. 30 września 2004 roku zmarł Zygmunt Kałużyński - urodzony w Lublinie 11 grudnia 1918 roku - Miłośnik kina,
krytyk filmowy i publicysta, związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia. Film Magdaleny Piekorz "PRĘGI" będzie reprezentował Polskę w walce o Oscara 2004 dla "najlepszego filmu obcojęzycznego". "PRĘGI" pokonały w oscarowej rywalizacji "Mojego Nikifora" Krzysztofa Krauzego oraz "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego. Trzymamy kciuki! Gorąco zapraszamy na nowe polskie filmy.
POLECAMY:
"Vinci" Machulskiego, "Nikifora" Krauzego, "Pręgi" Magdaleny Piekorz, "Wesele" Wojtka Smarzowskiego... Film Magdaleny Piekorz -"Pręgi"- otrzymał Złote Lwy - Wielką Nagrodę XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nagroda została przyznana jednogłośnie (przez jury, któremu w tym roku przewodniczył Jerzy Stuhr, i wypada dodać, że zgodnie z głosem publiczności). "Pręgi" otrzymały bowiem również Nagrodę Radia Gdańsk "ZŁOTY KLAKIER" dla najdłużej oklaskiwanego filmu w Teatrze Muzycznym podczas Festiwalu.
16 lutego 2004 75 lat kończy Kazimierz Kutz - jeden z najważniejszych polskich reżyserów - teatru i filmu. 5 marca 2004 na ekrany 80 kin w Polsce wchodzi „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona... "WŁADCA PIERŚCIENI. POWRÓT KRÓLA", "WZGÓRZE NADZIEI",
"MIĘDZY SŁOWAMI", "OGRÓD ROZKOSZY ZIEMSKICH", "DRÓŻNIK", "POWRÓT", „LADYKILLERS - czyli zabójczy kwintet”, "SHREK 2", "FAHRENHEIT 9.11", "OSADA", "ZAKOCHANY BEZ PAMIĘCI", "ZŁE WYCHOWANIE", "NOI ALBINOI", "PRZED ZACHODEM SŁOŃCA"... Wreszcie na stronach PULSU ŚWIATA zaczynamy odnotowywać godne zobaczenia polskie filmy - filmy uniwersalne, proste i mądre, które z powodzeniem możemy pokazywać na międzynarodowych przeglądach. Nie przegapcie ich Państwo, wszystkie mówią dobitnie, jak bardzo „offowymi obrazkami z polskiego kina” były np.: „Zemsta” Wajdy, „Chopin” Antczaka, czy „Stara Baśń” Hoffmana...
POLECAMY: "ŻUREK", "ZMRUŻ OCZY", "WARSZAWĘ"... "GODZINY"
"W PONIEDZIAŁEK RANO"
"25. GODZINA"
"MATRIX REAKTYWACJA"
"BASEN"
"ZABAWY Z BRONIĄ"
"10 MINUT PÓŻNIEJ: TRĄBKA"
"DOGVILLE"
"TRIO Z BELLEVILLE"
"MATRIX REWOLUCJE"
"LALKI" ![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
Subnet Internet (C)2003 |