Puls wiata
Wtorek, 10 grudnia 2019www.puls-swiata.pl
Puls wiata


Raport: Cyberterroryzm

Unia Europejska

Ambasadorzy polskiej sztuki

UE: Edukacja

Most na Wschód: Turcja

Fotoreportaż: Ewenkowie

Timor Wschodni

Fotoreportaż: Warszawski Szczyt

Strefa Kultury:
Literatura

Teatr

Kino

Muzyka

Wystawa

Kanon

BIBLIOTEKA:
LINKI

KSIĄŻKI

DOKUMENTY

GALERIA FOTO

 
ZALOGUJ

lipiec 2004 Numer 7


 NUMER lipiec 2004 Siódmą edycję Pulsu Świata rozpoczynamy - tradycyjnie - raportem, tym razem o CYBERTERRORYZMIE. U progu XXI wieku coraz popularniejsze staje się pojęcie „cyberterroryzmu”. Jednak wciąż nie wiadomo, jak bardzo jest ono pojemne - czy obejmuje wyłącznie działalność mającą prowadzić do śmierci i olbrzymich strat materialnych, czy również przestępczość pod postacią włamań i kradzieży pieniędzy, albo „zwykły” internetowy wandalizm.
Sporo miejsca poświęcamy w najnowszym numerze Pulsu Świata NOWEJ ZJEDNOCZONEJ EUROPIE. Z Danuta Hubner rozmawiamy o naszej polityce zagranicznej – zachodniej, ale i wschodniej. O drodze Słowenii do jednoczącej się Europy i nadziejach Słoweńców po akcesji - z Janezem Potocnikiem. W numerze sylwetki komisarzy państw wchodzących do UE i artykuł problemowy o zmianach zachodzących w edukacji we wspólnej Europie.
W stałym bloku -„MOST NA WSCHÓD” - tym razem przyglądamy się Turcji.
Kwestia integracji Turcji z UE poruszana jest na międzynarodowym forum od kilkudziesięciu lat. Dziś pytanie o akcesję Turcji znów jest wyjątkowo aktualne...
Piszemy też o konflikcie turecko-kurdyjskim, który wciąż jest przeszkodą w integracji z „25”.
W bloku kulturalnym zwracamy uwagę na „NOVĄ POLSKĘ” we Francji – największy przegląd polskiej sztuki za granicą. Rozmawiamy z jednym z najważniejszych ambasadorów polskiej sztuki - Krzysztofem Warlikowskim.
W numerze także ważny głos Noblisty – JOSE RAMOSA HORTY. „Nie wpadnijcie w pułapkę tych, którzy przedstawiają się jako największe na świecie autorytety, mogące decydować w kwestiach wojny i pokoju” - wyznaje Horta.
W drugiej części nowego Pulsu dwa fotoreportaże: RENIFER ZAMIAST TELEWIZORA – o ludziach żyjących z dala od zgiełku świata, WARSZAWSKI SZCZYT – o pustej, policyjnej Warszawie z końca kwietnia b.r. ...
Na koniec zwracamy jednak uwagę, że podczas Szczytu było w Warszawie pusto, ale było też pięknie...
Zapraszamy do lektury.



SPIS TRECI:


Raport: Cyberterroryzm

Cyberterroryzm stał się ostatnio modny, tak jak wszystkie już niemal sfery życia przeniesione do Internetu - listę otwiera seks (przynajmniej gdy weźmie się pod uwagę to, czego szukają internauci), a kończą, ba!, przyjmijmy, że państwa istniejące wyłącznie w sieci. W tej rozlicznej grupie pojęć, które zyskały przedrostek cyber-, znalazł się terroryzm. Ale gdy oficjele, zwłaszcza w państwach zachodnich, prześcigają się w powoływaniu kolejnych struktur cyberbezpieczeństwa - to eksperci sceptycznie mówią o modzie, przypominają, że do zamachu sensu stricte wciąż nie dochodzi, a cała sprawa została rozdmuchana - kto wie? - być może przez lobby producentów programów chroniących dyski komputerów przed włamaniami i wirusami.

Jeśli przyjąć, że terroryzmem albo wojną jest dezinformacja, motywacja polityczna oraz przełamywanie zabezpieczeń „przemocą” to globalna wojna już się toczy. Są w niej ofensywy, kontrataki, podstępy, są wirtualni zabici i ranni. Są drobne strzelaniny i wielkie bitwy. Na razie wszystko w sieci, ale dzięki wojnie z terroryzmem już obecnie konsekwencje wirtualnych starć ideologicznych dają się odczuć w realnym życiu. Specjaliści jednak przestrzegają, żeby nie traktować wirtualnych bojowników, jak ich realnych idoli, podkładających bomby i przygotowujących zamachy.

Trudno w Internecie spotkać terrorystę, za to roi się od zwykłych bandytów... Wśród kilkuset milionów internautów znalzłyby się tysiące przestępców – handlarzy bronią i narkotykami, fałszerzy, mafiosów, pedofilów. Codziennie uzgadnia się tu transakcje zakupu, pierze brudne pieniądze, wymienia dziesiątki tysięcy pedofilskich zdjęć. Mafie uruchamiają w Internecie własne firmy, a nawet banki, jak Rosjanie na Karaibach. Japońskie mafie z przestępstw popełnianych w sieci potrafią „wyciągnąć” nawet kilkadziesiąt milionów dolarów.

Unia Europejska

Rozmowa z Danutą Hübner, komisarzem Unii Europejskiej ds. handlu międzynarodowego.

W listopadzie 2004 roku zacznie pracę Nowa Komisja Europejska. Na stronach Pulsu Świata przedstawiamy biogramy komisarzy.

Rozmowa z Janezem Potočnikiem, b. ministrem ds. europejskich, negocjatorem warunków akcesyjnych Słowenii, obecnie obejmującym stanowisko komisarza UE ds. POSZERZENIA.

Ambasadorzy polskiej sztuki

1 maja 2004 roku rozpoczyna się Sezon Polski we Francji zatytułowany Nova Polska. To największy z dotychczasowych programów promocji Polski za granicą – zgłoszonych zostało ponad 500 projektów, w ramach których do końca roku odbędzie się w całej Francji kilkaset wydarzeń kulturalnych (wystawy, spektakle, koncerty, pokazy filmowe, performance, konferencje). Ze strony polskiej za organizację Sezonu odpowiedzialny jest Instytut Adama Mickiewicza, ze strony francuskiej – l’Association Francaise d’Action Artistique (AFFA).

W maju b.r. Krzysztof Warlikowski został odznaczony Orderem Kawalera Kultury. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez francuski rząd ludziom zajmującym się kulturą. Order Kawalera Kultury przyznawany jest w uznaniu zasług dla światowej kultury, a także za promocję kultury francuskiej na świecie.

rozmowa z Krzysztofem Warlikowskim

UE: Edukacja

W dobie integrującej się Europy coraz więcej miejsca poświęca się kwestii rozwoju społeczno – gospodarczego państw Wspólnoty, wyznaczeniu różnic i dysproporcji rozwojowych między nowoprzyjętymi członkami, a przede wszystkim określeniu poziomu życia jako podstawowego wyznacznika warunków bytowania ludności zjednoczonych państw.

Most na Wschód: Turcja

Dyskusja o tym czy Turcja powinna znaleźć się w Unii Europejskiej to jedna z najdłużej toczących się debat w historii UE. Co gorsza, dyskurs w tej kwestii jak dotąd nie staje się jednym z pierwszoplanowych – temat powraca po prostu od czasu do czasu, po czym wiążące decyzje są odkładane. Podobno ma jednak stać się wiodącym motywem nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Teraz Turcja pozostaje w pewnym zawieszeniu – między Bułgarią i Rumunią, dla których określono już harmonogram integracji, a Ukrainą, której akcesja jest perspektywą dosyć mglistą.

Turcja od 1959 roku bezskutecznie zabiega o przyjęcie do Unii Europejskiej. Jedną z głównych przeszkód w integracji z „25” jest nierozwiązany konflikt turecko-kurdyjski. Turcja jest jednak członkiem NATO oraz Rady Europy. Już w 1954 roku ratyfikowała Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności uznawaną za najskuteczniejszy instrument międzynarodowej ochrony praw człowieka.

Na jesieni bieżącego roku do polskich kin trafi „Uzak” Nuri Bilge Ceylana - tureckie dzieło obsypane ważnymi nagrodami na całym świecie. (m.in.: Złota Palma na 56 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes).

Fotoreportaż: Ewenkowie

Stoimy na przystanku kolejowym z Żenią. W ojczystym języku, po ewenkijsku, mówi o sobie Paciakan. Coraz częściej Ewenkowie noszą już tylko jedno, rosyjskie imię. Ludzie, którzy posługują się tym samym co Żenia językiem, zamieszkują z rzadka ogromne przestrzenie pomiędzy Uralem a Oceanem Spokojnym. Na Syberii zostało ich około dwunastu tysięcy. Żenia narzeka na ból głowy. Wiadomo, przy torach zawsze coś się uleje, czuć ostrą woń oleju maszynowego i impregnatu do drewnianych podkładów. Dla nas nic specjalnego, ale kiedy całe życie spędza się w górach i tajdze, niezwyczajny smród może przyprawić o mdłości. Między innymi dlatego Żenia-Paciakan twierdzi, że im dalej od cywilizacji i kolei w szczególności – tym lepiej.

Timor Wschodni

Wykład ten José Ramos-Horta wygłosił 2 kwietnia 2004 roku w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przebywał na zaproszenie dyrektora prof. Edwarda Haliżaka. Przetłumaczył Michał Missala

Informacje o najmłodszym kraju świata.

Fotoreportaż: Warszawski Szczyt

Znacznie spadła przestępczość i zniknęły korki uliczne Dzięki forum ekonomicznemu, policjanci z odległych województw otrzymali szansę zwiedzenia stolicy. Dzięki nagonce medialnej wielu stolarzy i majsterkowiczów zyskało zajęcie (przy zabezpieczaniu witryn w całej Warszawie) A z tego, co zostało, pieski w schroniskach będą miały dużo nowych bud.

28 kwietnia 2004 r., w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, w zakartonowanej, wyludnionej i policyjnej Warszawie odbył się koncert - wzruszająca i radosna muzyczna zapowiedź przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na żywo koncertu wysłuchali przede wszystkim oficjele, którzy przyjechali do Warszawy na Europejskie Forum Gospodarcze. Za pośrednictwem TVP - widzowie „Dwójki” i TVP Polonia. Reżyserem wydarzenia był Jerzy Bielunas. Kierownictwo muzyczne sprawowali Mateusz i Marcin Pospieszalscy. Za chwilę nastąpi wysyp takich okolicznościowych koncertów – w Polsce i w Europie. Warto mieć w pamięci ten pierwszy... Znów (bo trzeba pamiętać i zeszłoroczne widowiska realizowane już w tych składach - dedykowane Powstańcom Warszawskim i Ojcu Świętemu), znów więc było „pięknie i miło ogromnie”...



Aktualnoci:
Japońskie fascynacje...
Koreańska awangarda ...
Akustyczna Marika...
Wszystkie wojny fotor...
Naga prawda o pilotac...

Kapela ze Wsi Warszawa

Kimar Studio

wypady.pl

Subnet Internet (C)2003