www.puls-swiata.subnet.pl
|
[ RUMUNIA ] Adam Burakowski „Geniusz Karpat. Dyktatura Nicolae Ceausescu 1965-1989”, Instytut Studi贸w Politycznych PAN, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2008
Wbrew pozorom nie jest to biografia Nicolae Ceausescu lecz dzieje i g艂臋boka analiza ca艂o艣ci rumu艅skiego re偶imu komunistycznego pod rz膮dami Geniusza Karpat. Drobiazgowo opracowane dzie艂o zawiera informacje zar贸wno o wydarzeniach z 膰wier膰wiecza rz膮d贸w Ceausescu, jak i stopniowych procesach zachodz膮cych w tym czasie w gospodarce i spo艂ecze艅stwie.
W pierwszej – i dosy膰 kr贸tkiej – cz臋艣ci autor wprowadza czytelnik贸w w pierwsze lata istnienia rumu艅skiego ruchu komunistycznego. Pocz膮wszy od drugiej wojny 艣wiatowej powstawa艂y pierwsze lewicowe partie, w艣r贸d kt贸rych z czasem prym zacz臋艂a wie艣膰 partia komunistyczna. Lata II wojny 艣wiatowej i wkroczenie Armii Czerwonej do Rumunii utorowa艂y komunistom drog臋 do w艂adzy – podobnie jak w innych krajach Europy 艢rodkowo-Wschodniej. Na kilkunastu stronach Burakowski streszcza wydarzenia, jakie mia艂y miejsce w czasie pierwszych dwudziestu lat rz膮d贸w rumu艅skich komunist贸w – a偶 po tajemnicz膮 艣mier膰 niekwestionowanego przyw贸dcy z tamtej epoki Gheorghe Gheorghiu-Deja.
Ten fragment pracy zamykaj膮 dwa podrozdzia艂y, z kt贸rych pierwszy jest kr贸tk膮 charakterystyk膮 wczesnej kariery Ceausescu w aparacie partyjnym, natomiast drugi – rozbudowan膮 relacj膮 z wyboru tego dzia艂acza na I sekretarza rumu艅skiej partii komunistycznej, zawieraj膮c膮 m.in. obszerne cytaty ze wspomnie艅 wysoko postawionych aparatczyk贸w z tego okresu.
Druga, doskonale zdokumentowana cz臋艣膰 pracy pokazuje, jakimi metodami Ceausescu budowa艂 swoj膮 dyktatur臋. Na fali odpr臋偶enia politycznego, jakie zapanowa艂o w Rumunii w po艂owie lat 60., nar贸d spogl膮da艂 na nowe kierownictwo z wielk膮 nadziej膮. Okazj臋, jak膮 stwarza艂a ta popularno艣膰, nowy lider wykorzysta艂 do przeprowadzenia szeroko zakrojonej czystki w艣r贸d starej gwardii dzia艂aczy powi膮zanych z Gheorghiu-Dejem (podobne akcje mia艂y si臋 jeszcze powtarza膰). Wkr贸tce podobny los spotka艂 potencjalnych konkurent贸w do w艂adzy bli偶szych pokoleniowo nowemu sekretarzowi.
Innym wa偶nym elementem polityki w tych latach by艂a kontynuacja uniezale偶niania Bukaresztu od Moskwy. Cho膰 dystansowanie si臋 od Zwi膮zku Radzieckiego nie by艂o pomys艂em Ceausescu (jak czasem si臋 dzi艣 twierdzi), tylko jego poprzednik贸w, to w艂a艣nie nowy przyw贸dca kraju zacz膮艂 w bardziej otwarty spos贸b wyst臋powa膰 w drugiej po艂owie lat 60. przeciw decyzjom Moskwy (pierwsz膮 okazj膮 by艂a wojna sze艣ciodniowa na Bliskim Wschodzie, kiedy to Bukareszt otwarcie popar艂 Izrael). Z drugiej strony, autor silnie podkre艣la, 偶e to w Moskwie podj臋to decyzj臋 o tym, 偶e Rumunia nie b臋dzie uczestniczy膰 w inwazji na Czechos艂owacj臋, a demonstracyjne poparcie Bukaresztu dla Pragi w czasie poprzedzaj膮cym inwazj臋 1968 roku nie by艂o tak jednoznaczne, jak zwyk艂o si臋 uwa偶a膰. Sk膮din膮d wra偶enie, jakie inwazja wywar艂a na Bukareszcie, by艂o wielkie – i odsuni臋cie si臋 Rumunii od reszty kraj贸w bloku wschodniego nie podlega艂o kwestii. Doprowadzi艂o ono ponadto do zbli偶enia mi臋dzy Rumuni膮 a Chinami na pocz膮tku lat 70.
Sojusz z Pekinem wywar艂 te偶 niebagatelny wp艂yw na styl w艂adzy Ceausescu. Stopniowo narastaj膮cy kult wodza, pomys艂y na „ma艂e rewolucje kulturalne”, zaostrzanie represji wobec „nieprawomy艣lnych” rodak贸w i spo艂ecze艅stwa w og贸le – wszystkie te zmiany nast膮pi艂y w pierwszej po艂owie lat 70. Ugruntowanie dyktatury nast膮pi艂o ostatecznie w 1974 r., wraz z szeregiem zmian formalnych w partii i strukturach w艂adzy. Przez nast臋pne pi臋tna艣cie lat re偶im mia艂 si臋 trzyma膰 mocno i stopniowo deformowa膰 si臋 w jedn膮 z najbardziej absurdalnych dyktatur 艣wiata, pogr膮偶aj膮c pa艅stwo w kompletnej gospodarczej i spo艂ecznej stagnacji.
Tej偶e stagnacji po艣wi臋cona jest kolejna cz臋艣膰 ksi膮偶ki. Ten rozdzia艂 to historia pr贸b zarz膮dzania krajem i kulej膮c膮 gospodark膮, eliminowania opozycji – tak dysydent贸w, jak i wewn膮trzpartyjnej – oraz coraz dalej id膮cej kontroli s艂u偶b bezpiecze艅stwa nad spo艂ecze艅stwem. Kilkudziesi臋ciostronicowy fragment tej cz臋艣ci pracy po艣wi臋cony jest za艂amaniu gospodarczemu z lat 1978-81. Autor odnotowuje te偶 niezbyt udane pr贸by reformowania kraju w latach 1981-82. Kolejne lata up艂yn臋艂y przyw贸dcy – i jego 偶onie, kt贸rej kult funkcjonowa艂 r贸wnolegle do kultu Nicolae – na trwaniu u w艂adzy. Ostateczny cios mia艂 nadej艣膰 z zewn膮trz.
By艂o nim doj艣cie do w艂adzy w ZSRR ekipy Michai艂a Gorbaczowa. Ostatnie cztery lata rumu艅skiego re偶imu to pr贸ba udawania, 偶e na 艣wiecie nie zachodz膮 zmiany. Jednak tocz膮ce si臋 w贸wczas negocjacje mi臋dzy Moskw膮 a Waszyngtonem wywo艂a艂y w ca艂ym bloku wschodnim efekt lawiny. Cho膰 w艂adze Rumunii uporczywie stara艂y si臋 nie dostrzega膰, 偶e dotychczasowa forma dyktatury zaczyna si臋 sypa膰, a Rumuni coraz cz臋艣ciej uciekaj膮 si臋 do protest贸w, zacz膮艂 si臋 proces upadku. Ceausescu potrafi艂 ju偶 reagowa膰 na wydarzenia wy艂膮cznie zaostrzaniem represji. Od pocz膮tku 1989 roku splot protest贸w i nast臋puj膮cych po nich fal aresztowa艅 jedynie nabiera艂 dynamiki. Jednocze艣nie w艂adze nie by艂y w stanie zablokowa膰 informacji o przemianach zachodz膮cych w innych krajach bloku. Ukoronowaniem by艂o obalenie re偶imu w grudniu 1989 r.
Dramatyczne wydarzenia, jakie mia艂y miejsce mi臋dzy 2 a 22 grudnia zosta艂y tu opisane niemal godzina po godzinie. Autor nie odnosi si臋 tu do rozmaitych teorii spisku, kt贸re do dzi艣 s膮 popularne w Rumunii (m贸wi膮cych m.in. o spisku wojskowych, o tajemniczych zgonach os贸b, kt贸re bra艂y w nich udzia艂 itp.). Raczej, bazuj膮c na zachowanych relacjach przedstawia sucho rozw贸j sytuacji oraz kontekst mi臋dzynarodowy. W chwili rozstrzelania Ceausescu i jego 偶ony ko艅czy si臋 historia dyktatury. Wydarzenia, kt贸re mia艂y miejsce p贸藕niej, autor jedynie pokr贸tce stre艣ci艂 na kilku ostatnich stronach ksi膮偶ki.
Wa偶nym elementem „Geniusza Karpat” s膮 dodatki do tre艣ci ksi膮偶ki. W艣r贸d nich znalaz艂y si臋 偶yciorysy wa偶niejszych rumu艅skich dzia艂aczy komunistycznych, obszerna bibliografia (w olbrzymiej mierze odwo艂uj膮ca si臋 do dzie艂 autor贸w rumu艅skich), indeks os贸b oraz wykaz skr贸t贸w.
„Geniusz Karpat” to najbardziej wnikliwa analiza dyktatury Ceausescu, jaka trafi艂a w r臋ce polskiego czytelnika (obok wydanej kilka lat temu biografii dyktatora pi贸ra Pavla Campeanu). Tym cenniejsza, 偶e w j臋zyku polskim dotychczas wydano niewiele pozycji po艣wi臋conych najnowszej historii tego kraju. Dlatego te偶 powinna to by膰 lektura obowi膮zkowa dla historyk贸w i politolog贸w, zajmuj膮cych si臋 histori膮 najnowsz膮, zimn膮 wojn膮, krajami bloku wschodniego oraz Ba艂kanami Wschodnimi. Inna sprawa, 偶e absurdy i dzieje walki o w艂adz臋 w rumu艅skim aparacie komunistycznym tworz膮 scenariusz, kt贸ry mo偶e wci膮gn膮膰 wielu czytelnik贸w na co dzie艅 nie interesuj膮cych si臋 tego typu sprawami...
Polecamy.
(mj)