Puls iata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ UKRAINA – POLSKA – ROSJA (ZSRR) ] Timothy Snyder „Tajna wojna. Henryk J贸zewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrain臋”, Wydawnictwo ZNAK, Krak贸w 2008
Arcyciekawa opowie艣膰 o malarzu i szpiegu Henryku J贸zewskim, kt贸ry w imieniu II RP i na rozkaz marsza艂ka Pi艂sudskiego w latach 20. i 30. toczy艂 z Moskw膮 podziemn膮, szpiegowsk膮 wojn臋. Jej celem przez pewien czas by艂a nawet niepodleg艂o艣膰 Ukrainy...

Timothy Snyder to profesor historii na Yale University, specjalista w dziedzinie dziej贸w Europy 艢rodkowo-Wschodniej i autor kilku ksi膮偶ek dokumentuj膮cych histori臋 naszego regionu. „Tajna wojna...” to druga z nich, ukazuj膮ca si臋 w j臋zyku polskim. I bardzo dobrze, 偶e tak si臋 dzieje, bo Snyder jest niew膮tpliwie doskona艂ym historykiem, a histori臋 Henryka J贸zewskiego trudno by艂oby znale藕膰 w ksi膮偶kach polskich autor贸w. Na dodatek tak napisan膮! Wygl膮da na to, 偶e wkr贸tce Snyder mo偶e si臋 w Polsce cieszy膰 statusem podobnym do tego, jaki ma Norman Davies...

Po przewrocie majowym Pi艂sudski wypowiedzia艂 Moskwie cich膮, szpiegowsk膮 wojn臋. Za pomoc膮 sieci zaufanych ludzi, w znacznej cz臋艣ci maj膮cych korzenie na Ukrainie, postanowi艂 zaprojektowa膰 i zbudowa膰 tam siatk臋 szpiegowsk膮, kt贸ra mia艂aby nie tylko dostarcza膰 informacji o Zwi膮zku Radzieckim, ale te偶 podsyca膰 ukrai艅skie pragnienie o niepodleg艂o艣ci i w ten spos贸b os艂abia膰 w艂adc贸w Kremla. Na czele tej struktury stan膮艂 Henryk J贸zewski, bliski Komendantowi wojewoda wo艂y艅ski, dzia艂acz polityczny, prywatnie – malarz.

„Malarz u艂o偶y艂 si臋 na pryczy. By艂 wrzesie艅 1953 roku. Osadzony w komunistycznym wi臋zieniu Henryk J贸zewski by艂, jak do tej pory, zadowolony ze swojej postawy”... Tak zaczyna si臋 ta ksi膮偶ka – i ten spos贸b narracji ma w niej dominowa膰, sprawiaj膮c, 偶e czyta si臋 j膮 niemal jak powie艣膰. Ale autor budowa艂 j膮 na bazie historycznych 藕r贸de艂: pami臋tnik贸w bohatera, protoko艂贸w przes艂ucha艅, przedwojennych akt zachowanych w archiwach zaanga偶owanych w t臋 rozgrywk臋 pa艅stw, wspomnie艅 innych wi臋藕ni贸w z kazamat贸w UB.

J贸zewski wychowa艂 si臋 na Kresach. Konspirowa艂 przeciw carskiej Rosji, potem bra艂 udzia艂 w wojnie polsko-bolszewickiej. Na pocz膮tku lat 20., niezbyt zadowolony z jej wyniku, ale te偶 rozczarowany t艂amsz膮c膮 mniejszo艣ci narodowe polityk膮 pierwszych rz膮d贸w II RP, znalaz艂 si臋 na marginesie polityki. Szans臋 na zmian臋 dostrzeg艂 w przewrocie majowym i obj臋ciu w艂adzy przez marsza艂ka Pi艂sudskiego. Operacja, jak膮 zaprojektowa艂o 艣rodowisko, w kt贸rym dzia艂a艂, obejmowa艂a zar贸wno wzmocnienie kr臋g贸w ukrai艅skich w Polsce, jak i stworzenie siatki szpiegowskiej na sowieckiej Ukrainie.

Na pocz膮tku ambicje by艂y wielkie: zbieranie informacji, ale te偶 wsparcie dla niepodleg艂o艣ciowych 艣rodowisk na Ukrainie, kt贸re w za艂o偶eniu mog艂o – a nawet mia艂o – doprowadzi膰 do niepodleg艂o艣ci tej republiki. O tym opowiada pierwsza, najobszerniejsza, cz臋艣膰 ksi膮偶ki. Druga koncentruje si臋 na fiasku projektu: zar贸wno zaostrzenie kursu Stalina wobec Ukrainy i narod贸w z zachodniej cz臋艣ci ZSRR, Wielki G艂贸d na Ukrainie i fala represji przeciw tamtejszym Polakom, jak i 艣mier膰 Pi艂sudskiego – sprawi艂y, 偶e J贸zewski pozosta艂 osamotniony w polskiej polityce. Na dodatek realnie umocnione 艣rodowiska ukrai艅skie w Polsce zacz臋艂y by膰 postrzegane jako zagro偶enie. Do tego wszystkiego wielkimi krokami nadci膮ga艂a II wojna 艣wiatowa. W trzeciej cz臋艣ci „Tajnej wojny” opisane za艣 zosta艂y losy J贸zewskiego w latach 1939-1953: czternastoletnie 偶ycie w konspiracji i ukryciu, zako艅czone aresztowaniem przez bezpiek臋 w marcu 1953 r., tu偶 przed 艣mierci膮 Stalina.

Atutem ksi膮偶ki Snydera jest nie tylko drobiazgowo skonstruowana biografia J贸zewskiego, ale te偶 mi臋dzynarodowy kontekst wydarze艅: od antykomunistycznego ruchu prometejskiego, przez sytuacj臋 na Ukrainie i pozostaj膮cym w granicach Polski Wo艂yniu, opis ukrai艅skich 艣rodowisk narodowych, kt贸re kojarzy膰 zwykli艣my niemal jedynie z Petlur膮 czy innymi profaszystowskimi przyw贸dcami, po nawet – los narod贸w tureckich pod rz膮dami Moskwy widziany oczyma Istambu艂u.

Dla J贸zewskiego wojna trwa艂a siedemna艣cie lat. Sko艅czy艂a si臋, gdy w 1956 roku wyszed艂 z wi臋zienia. Prze偶y艂 i przez nast臋pne kilkana艣cie lat koncentrowa艂 si臋 na malarstwie. Ca艂e szcz臋艣cie, 偶e przynajmniej po kolejnych kilkudziesi臋ciu latach jego historia mo偶e ujrze膰 艣wiat艂o dzienne.

„Tajna wojna” to ksi膮偶ka z tego gatunku, kt贸ry rozbudza zainteresowanie histori膮. Skrupulatnie zdokumentowane, porywaj膮co napisane i ujawniaj膮ce wiele fakt贸w znanych wy艂膮cznie w kr臋gach historyk贸w dzie艂o. Polecamy!

(mj)