Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ ISLANDIA ] Roman Chymkowski, WÅ‚odzimierz Karol Pessel (red.) „Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie i kulturze”, Wydawnictwo TRIO, Collegium Civitas, Warszawa 2009
KilkanaÅ›cie artykuÅ‚ów naukowych skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ na portret wspóÅ‚czesnego paÅ„stwa islandzkiego – od opisu Å›rodowiska naturalnego „wyspy gejzerów” po charakterystykÄ™ kóÅ‚ miÅ‚oÅ›ników tej odlegÅ‚ej krainy w Polsce.

Na książkÄ™ skÅ‚ada siÄ™ kilkanaÅ›cie esejów przygotowanych przez naukowców różnych specjalizacji, które w sumie skÅ‚adajÄ… siÄ™ na barwny portret najodleglejszego z paÅ„stw skandynawskich. W efekcie powstaÅ‚ ciekawy obraz islandzkiego spoÅ‚eczeÅ„stwa, historii i kultury – tym bardziej cenny, że do policzenia prac historycznych czy politologicznych na temat Islandii wystarczyÅ‚oby zapewne palców jednej rÄ™ki...

Niewątpliwie, najszerzej opisana jest kultura Islandii. W książce znajdziemy m.in. artykuły poświęcone islandzkiej mitologii i sagom, najważniejszym motywom przewodnim podań ludowych, tekst poświęcony lokalnej literaturze pięknej, oraz muzyce i kinu, jakie powstają w tej odległej krainie.

Powyższe tematy zostaÅ‚y oczywiÅ›cie uzupeÅ‚nione innymi tekstami. Autorzy przyglÄ…dajÄ… siÄ™ również Å›rodowisku naturalnemu wyspy, siedmiu stuleciom islandzkiej historii (od XIII do XX wieku, w jednym i niestety, dosyć krótkim, rozdziale), specyfice jÄ™zyka islandzkiego oraz spoÅ‚ecznym i kulturowym wzorcom, jakie ksztaÅ‚tujÄ… życie wyspiarzy.

Istotnym elementem w tym zestawieniu tekstów sÄ… też tematy polsko-islandzkie. Jeden z redaktorów pracy, Roman Chymkowski, opisaÅ‚ m.in. wyprawy polskich podróżników na IslandiÄ™ („od Edmunda Chojeckiego po Ferdynanda Goetla”). Znajdziemy tu również tekst o tym, jak wyspiarze postrzegani sÄ… przez polskich imigrantów, którzy w ostatnich latach tÅ‚umnie przybywali tam w poszukiwaniu pracy – oraz opis Å›rodowisk sympatyków odlegÅ‚ych zakÄ…tków Skandynawii nad Wisłą.

NiewÄ…tpliwie, „Islandia” prezentuje – zgodnie z zapowiedziami autorów – takÄ… wiedzÄ™ o wyspie, jakiej nie proponuje żaden z przewodników turystycznych. PodtytuÅ‚ „wprowadzenie” również jest usprawiedliwiony, choćby dlatego, że trudno na trzystu stronach uchwycić zÅ‚ożoność życia i historii – nawet tak niewielkiego narodu, jakim sÄ… Islandczycy. Jednak na polskich póÅ‚kach jest to pierwsza tego typu praca i wszyscy zainteresowani tematem powinni czym prÄ™dzej po niÄ… siÄ™gnąć.

(mj)