Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ MALEZJA ] Adam W. Jelonek, Ewa Trojnar „Malezja”, Wydawnictwo TRIO, Instytut Historyczny UW, Warszawa 2009
XX-wieczna historia Malezji – jednego z najprężniejszych paÅ„stw Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej – w piguÅ‚ce. Popularnonaukowe opracowanie siÄ™gajÄ…ce od czasów brytyjskiego kolonializmu po rok 2008. Pozycja tym cenniejsza, że trudno znaleźć na póÅ‚kach polskich ksiÄ™garni jakÄ…kolwiek innÄ… pozycjÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… temu paÅ„stwu.

W pierwszej części pracy autorzy umieÅ›cili użyteczne informacje o kraju, dotyczÄ…ce zwÅ‚aszcza poÅ‚ożenia geograficznego, klimatu, charakterystyki spoÅ‚ecznej i etnicznej kraju oraz podziaÅ‚u administracyjnego – czynników odgrywajÄ…cych niebagatelnÄ… rolÄ™ w paÅ„stwie, które rozrzucone jest na terytoriach PóÅ‚wyspu Malajskiego i okolicznych wysp, zwÅ‚aszcza Borneo. W tym samym miejscu znajdziemy też krótki opis wczeÅ›niejszej historii tego regionu – poczÄ…wszy od starożytnych plemion, przez stopniowÄ… arabizacjÄ™ i islamizacjÄ™ tego skrawka Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej, przez dzieje kolejnych suÅ‚tanatów, aż po pojawienie siÄ™ w tej części Å›wiata Europejczyków.

Obszerna część tej pracy poÅ›wiÄ™cona jest okresowi kolonialnemu oraz stopniowemu podążaniu mieszkaÅ„ców regionu ku niepodlegÅ‚oÅ›ci. Przez przeszÅ‚o wiek – w latach 1824-1940 – ten zakÄ…tek Azji kolonizowali Brytyjczycy, którzy na kilkadziesiÄ…t lat z powodzeniem narzucili Malajom swojÄ… dominacjÄ™ politycznÄ…, korzystajÄ…c ze sÅ‚aboÅ›ci lokalnych wÅ‚adców oraz pewnej obojÄ™tnoÅ›ci miejscowej ludnoÅ›ci. Dopiero na przeÅ‚omie wieków wÅ›ród rdzennych mieszkaÅ„ców regionu zaczęły tworzyć siÄ™ pierwsze oÅ›rodki intelektualne nowego typu – nie ukrywajÄ…ce chÄ™ci odrzucenia europejskiej kontroli. Na to nakÅ‚adaÅ‚y siÄ™ – również wspomniane przez autorów – procesy spoÅ‚eczne: poczÄ…wszy od rozwoju edukacyjnego (przynajmniej po części czerpiÄ…cego z wzorców europejskich), przez rozkwit gospodarczy, po licznÄ… imigracjÄ™ z głębi kontynentu (przede wszystkim z Chin – do dziÅ› ChiÅ„czycy stanowiÄ… drugÄ… pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci po Malajach grupÄ™ etnicznÄ… Malezji).

Moment uniezależnienia siÄ™ Malajów przyspieszyÅ‚a oczywiÅ›cie II wojna Å›wiatowa. PrzejÅ›cie regionu pod kontrolÄ™ Japonii, odbicie go z rÄ…k cesarstwa przez aliantów oraz rozkwit lokalnego życia politycznego – i dramatyczny cykl konfliktów domowych, jaki wybuchÅ‚ wkrótce później – sÄ… przedmiotem kolejnej części pracy.

Po części wojenne spory rzutowaÅ‚y na kolejne lata. Od 1946 r. – mimo wewnÄ™trznych konfliktów, m.in. z ruchem komunistycznym, który znalazÅ‚ wielu zwolenników w tej części Å›wiata – trwaÅ‚y gorÄ…czkowe zabiegi o uzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci przez FederacjÄ™ Malajów. Miejscowi politycy mogli liczyć na to, że rozpadajÄ…ce siÄ™ Imperium Brytyjskie wycofa siÄ™ z Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej. I nie zawiedli siÄ™. Jednak po drodze musieli rozwiÄ…zać dziesiÄ…tki problemów, od polityki do ustalenia sytuacji i statusu poszczególnych etnosów. Po niemal dekadzie sporów o ksztaÅ‚t malezyjskiej niepodlegÅ‚oÅ›ci, w 1955 r. odbyÅ‚y siÄ™ pierwsze wybory. Dwa lata później, z bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem Londynu, Malezja ogÅ‚osiÅ‚a niepodlegÅ‚ość.

Autorzy szczegóÅ‚owo opisujÄ… kolejnÄ…, bardzo burzliwÄ…, dekadÄ™. Z jednej strony, w pierwszych latach po uzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci, nowe paÅ„stwo uwikÅ‚aÅ‚o siÄ™ w nieuniknione w okresie postkolonialnym konflikty terytorialne – z drugiej jednak, odegraÅ‚o dużą rolÄ™ w stabilizowaniu sytuacji w tej części Å›wiata, przykÅ‚adajÄ…c rÄ™ki do powstania regionalnej organizacji ASEAN. A przede wszystkim, uniknęło konfliktu zbrojnego na olbrzymiÄ… skalÄ™ – na wzór tych, które w tym samym czasie zaczęły pustoszyć Kambodżę, Laos, Wietnam czy niektóre regiony Indonezji.

Nie znaczy to jednak, że w Malezji kwitÅ‚a demokracja i panowaÅ‚ dobrobyt. Choć autorzy książki podkreÅ›lajÄ… szybki rozwój gospodarczy i spoÅ‚eczny, jaki byÅ‚ udziaÅ‚em Malezji w latach 60., to nie ukrywajÄ… też, że wraz z koÅ„cem dekady sytuacja siÄ™ skomplikowaÅ‚a.

Po wyborach w 1969 r. wybuchÅ‚y protesty, a wkrótce potem – zamieszki. ChiÅ„czycy i Hindusi starli siÄ™ z Malajami. W efekcie zginęło przeszÅ‚o dwieÅ›cie osób, a w kraju wprowadzono stan wyjÄ…tkowy. Chaos miaÅ‚ zdominować lata 70., którym autorzy poÅ›wiÄ™cili odrÄ™bny rozdziaÅ‚ pracy. WÅ‚adze kraju wprowadziÅ‚y wkrótce rzÄ…dy twardej rÄ™ki, jednoczeÅ›nie jednak – zadbaÅ‚y o rozwój gospodarczy, który w ciÄ…gu kilku lat zaczÄ…Å‚ stopniowo przekÅ‚adać siÄ™ na poziom życia, co w koÅ„cu zaÅ‚agodziÅ‚o etniczne napiÄ™cia do poziomu, pozwalajÄ…cego przywrócić „normalność”.

I stworzyÅ‚o fundamenty malezyjskiego „cudu gospodarczego” lat 90. Duża w tym zasÅ‚uga „silnego czÅ‚owieka” malajskiej polityki – premiera Mahathira bin Mohamada, który od poczÄ…tku lat 80. staÅ‚ na czele paÅ„stwa. Autorzy poÅ›wiÄ™cili mu sporo miejsca w swojej pracy: opisujÄ…c zarówno rozwój jego kariery – od stanowisk ministerialnych piastowanych w latach 70., po uzyskanie niemal dyktatorskiej wÅ‚adzy dekadÄ™ później i gwaÅ‚townÄ… antyzachodniÄ… woltÄ™ w latach 90., gdy malezyjski „tygrys gospodarczy” staÅ‚ siÄ™ jednÄ… z ofiar azjatyckiego kryzysu walutowego.

W ostatnich podrozdziaÅ‚ach książki poznajemy wydarzenia ostatnich lat: oddanie wÅ‚adzy przez Mahathira bin Mohammada w 2003 r., wyniki wyborów parlamentarnych w 2008 r., wydźwigniÄ™cie siÄ™ z zapaÅ›ci gospodarczej oraz obecnÄ… sytuacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ…, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem poszczególnych grup etnicznych.

Opracowanie zostaÅ‚o tradycyjnie wzbogacone o obszerne kalendarium dziejów Malezji, spis premierów i wÅ‚adców tej krainy, wykaz skrótów formacji, ugrupowaÅ„ i organizacji, indeks osób – poszerzony o krótkie biogramy – a wreszcie, wskazówki bibliograficzne (gdzie znajdziemy też odesÅ‚anie do kilku nielicznych pozycji poÅ›wiÄ™conych Malezji, jakie zostaÅ‚y opublikowane w Polsce – w tym w latach 60. i 70.).

(mj)