www.puls-swiata.subnet.pl
|
[ EUROPA ] Victor Sebestyen „Rewolucja 1989. Jak doszÅ‚o do upadku komunizmu”, Wydawnictwo DolnoÅ›lÄ…skie, WrocÅ‚aw 2009
Podzielona na klarowne etapy, barwnie opisana, popularnonaukowa historia upadku komunizmu w Europie. Kronika najważniejszych wydarzeÅ„ tego procesu – od poczÄ…tku lat 80. po ostatnie dni 1989 roku.
Victor Sebestyen – brytyjski dziennikarz wÄ™gierskiego pochodzenia, znany w Polsce m.in. z książki „DwanaÅ›cie dni” poÅ›wiÄ™conej powstaniu na WÄ™grzech w 1956 r. – podsumowuje w tym opasÅ‚ym tomie proces upadku komunizmu. Z pasjÄ… dziennikarza, naocznego Å›wiadka wielu opisanych w książce wydarzeÅ„ i z historycznÄ… wiedzÄ… zaczerpniÄ™tÄ… z archiwów amerykaÅ„skich, rosyjskich i niemieckich wybiera najważniejsze akty tego dramatu i tworzy klarownÄ…, atrakcyjnÄ… dla wszystkich czytelników opowieść.
W pierwszych rozdziaÅ‚ach książki Sebestyen prezentuje doskonale znane polskiemu czytelnikowi wydarzenia – wybór papieża z Polski, powstanie SolidarnoÅ›ci i wprowadzenie stanu wojennego. Tu najciekawsze fragmenty tekstu odnoszÄ… siÄ™ do reakcji Kremla na wydarzenia w Polsce. KwestiÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci generaÅ‚a Wojciecha Jaruzelskiego za stan wojenny i potencjalnÄ… groźbÄ™ interwencji Moskwy autor rozstrzyga krótko: nie byÅ‚o takiej możliwoÅ›ci. Rosjanie wrÄ™cz odmówili proÅ›bom Warszawy o interwencjÄ™.
KilkadziesiÄ…t stron później autor przenosi jednak czytelnika na drugi koniec Å›wiata – do Afganistanu. KlÄ™sce radzieckiej armii pod Hindukuszem Sebestyen przypisuje równie istotne znaczenie dla upadku komunizmu, co wydarzeniom w Polsce. Dlatego też „afgaÅ„ski wÄ…tek” w pracy Sebestyena powraca kilkakrotnie – aż po dzieÅ„ wyjÅ›cia Armii Czerwonej z tego rozpadajÄ…cego siÄ™ Å›rodkowoazjatyckiego kraju.
Z kolei w 1982 r. najważniejsze byÅ‚y wydarzenia w CzechosÅ‚owacji, gdzie reżim rozpoczÄ…Å‚ rozprawÄ™ z opozycjÄ… skupionÄ… m.in. wokóÅ‚ Å›rodowisk artystycznych – jak pisarz Vaclav Havel czy awangardowa grupa rockowa The Plastic People of the Universe.
Rok później Å›wiat stanÄ…Å‚ na krawÄ™dzi wojny jÄ…drowej – choć w przeciwieÅ„stwie do kryzysu kubaÅ„skiego, ten konflikt rozgrywaÅ‚ siÄ™ w zaciszu gabinetów BiaÅ‚ego Domu i Kremla. W tym miejscu Sebestyen poÅ›wiÄ™ca interesujÄ…ce fragmenty jednemu z najmniej znanych radzieckich przywódców Jurijowi Andropowowi. To wÅ‚aÅ›nie z powodu jego paranoicznych „wizji” wojny atomowej, w Moskwie pod koniec 1983 r. zapanowaÅ‚a panika, która bÅ‚yskawicznie przerodziÅ‚a siÄ™ w nabrzmiewajÄ…cy konflikt. Obawy Kremla potwierdziÅ‚y rozgrywajÄ…ce siÄ™ jednoczeÅ›nie bezprecedensowe manewry wojskowe NATO. I dopiero niebywale ostre reakcje Rosjan na te ćwiczenia uÅ›wiadomiÅ‚y Amerykanom, jak bardzo bali siÄ™ Rosjanie – i jak niewiele trzeba, by wywoÅ‚ać globalnÄ… wojnÄ™. To wydarzenie odmieniÅ‚o prezydenta USA Ronalda Reagana – konkluduje Sebestyen. – Z jastrzÄ™bia staÅ‚ siÄ™ on wówczas pojednawczym mężem stanu.
WiosnÄ… 1985 roku miaÅ‚o miejsce wydarzenie kluczowe dla caÅ‚ego procesu. Na czele ZSRR stanÄ…Å‚ 54-letni wtedy MichaiÅ‚ Siergiejewicz Gorbaczow. Autor obszernie opisuje zarówno nowego „czerwonego cara”, jak i okolicznoÅ›ci jego wyboru oraz niepewnÄ… jeszcze reakcjÄ™ Zachodu.
Sebestyen nie pozostawia jednak wÄ…tpliwoÅ›ci, że nowy pan Kremla obejmowaÅ‚ w posiadanie imperium, które nie chciaÅ‚o siÄ™ zmieniać. Z kolejnych stron książki dowiadujemy siÄ™, że wÅ‚adze NRD w tym samym czasie planowaÅ‚y rozszerzać i usprawniać system inwigilacji Niemców ze Wschodu, choć jednoczeÅ›nie – co może zaskoczyć wielu czytelników – z czasem okazaÅ‚y siÄ™ być też wyjÄ…tkiem w caÅ‚ym bloku wschodnim: w NRD nie byÅ‚o takich problemów z zaopatrzeniem, jak w innych krajach, a Sebestyen podkreÅ›la też wysoki poziom NRD-owskiej edukacji. Dla kontrastu Rumunia znajdowaÅ‚a siÄ™ w skrajnie odmiennej sytuacji – w kraju panowaÅ‚a powszechna bieda, racjonowano żywność, panowaÅ‚ powszechny terror bezpieki nieporównywalny nawet do NRD czy Polski lat stanu wojennego. A 26 stycznia, dzieÅ„ urodzin Twórcy Epoki Bezprecedensowej Odbudowy – jak propaganda nazywaÅ‚a wtedy Nicolae Ceausescu – byÅ‚ najważniejszym Å›wiÄ™tem w kalendarzu, obchodzonym z pompÄ… wiÄ™kszÄ… niż rocznice koÅ„ca II wojny Åšwiatowej, rewolucji czy 1 Maja.
Zmiany byÅ‚y wiÄ™c konieczne, co do tego Moskwa nie miaÅ‚a wÄ…tpliwoÅ›ci. W 1986 r. Rosjanie mieli już jasność, że wojny w Afganistanie nie da siÄ™ wygrać, a reformy sÄ… konieczne. Na laboratorium wewnÄ™trznych zmian wybrano WÄ™gry, i tak sÅ‚ynÄ…ce już z Å‚agodnej, „gulaszowej” wersji komunizmu. Na szczeblu Å›wiatowym Gorbaczow zainicjowaÅ‚ z kolei dialog z Reaganem, który przerodziÅ‚ siÄ™ z czasem w negocjacje dwóch darzÄ…cych siÄ™ wzajemnym szacunkiem polityków. Impetu nadaÅ‚a im katastrofa elektrowni w Czernobylu, której Sebestyen poÅ›wiÄ™ciÅ‚ osobny rozdziaÅ‚.
W 1987 r. wydarzenia nabieraÅ‚y dynamiki. Autor „Rewolucji 1989” opisuje czystki etniczne w BuÅ‚garii, incydent z niezauważonym przez wojskowych przelotem 19-letniego amatora lotnictwa Matthiasa Rusta i jego lÄ…dowaniem na Placu Czerwonym, wizytÄ™ Ericha Honeckera w Niemczech Zachodnich, chylenie siÄ™ ku upadkowi starzejÄ…cych siÄ™ przywódców WÄ™gier, CzechosÅ‚owacji i Polski – i wreszcie wybory prezydenckie w USA jesieniÄ… 1988 r., po których do Bialego Domu wprowadziÅ‚ siÄ™ George Bush.
W tym momencie proces przemian: odprężenia w relacjach z Zachodem, degrengolady podstarzaÅ‚ych reżimów i coraz wiÄ™kszej Å›miaÅ‚oÅ›ci opozycji osiÄ…gnÄ…Å‚ fazÄ™, w której odwrócić mogÅ‚y go tylko radykalne, brutalne dziaÅ‚ania. A na te nie byÅ‚o przyzwolenia.
Rok 1989 zaczÄ…Å‚ siÄ™ od sÅ‚abo w Polsce znanych wydarzeÅ„ na granicy miÄ™dzy RumuniÄ… a WÄ™grami. Oba kraje znalazÅ‚y siÄ™ na krawÄ™dzi nie tyle wojny, ile bardzo poważnego kryzysu – na tle zarówno etnicznym, jak i bieżącej polityki (Bukareszt próbowaÅ‚ uniemożliwić Rumunom wyjazd z kraju). Z kolei czeska bezpieka zaczęła rozpÄ™dzać demonstracje opozycji, a straż graniczna NRD znowu strzelaÅ‚a do ludzi próbujÄ…cych sforsować granicÄ™ z Zachodem.
JednoczeÅ›nie jednak, kiedy w wiÄ™kszoÅ›ci krajów komunistycznych opozycja znalazÅ‚a siÄ™ w defensywie, w Polsce sytuacja byÅ‚a odwrotna. GeneraÅ‚ Jaruzelski nie znalazÅ‚ innego wyjÅ›cia, jak cofnąć siÄ™ i rozpocząć rozmowy z SolidarnoÅ›ciÄ…. Gdy w Warszawie zaczynaÅ‚y siÄ™ negocjacje przy OkrÄ…gÅ‚ym Stole, przez Most Przyjaźni na trasie na Termez przejeżdżali ostatni radzieccy żoÅ‚nierze, a generaÅ‚ Borys Gromow szykowaÅ‚ siÄ™ do demonstracyjnego wymaszerowania z Afganistanu jako ostatni radziecki wojskowy w tym kraju.
Te wÅ‚aÅ›nie wydarzenia, wraz ze sÅ‚abnÄ…cÄ… kontrolÄ… granic bloku wschodniego – i korzystajÄ…cymi z tego setkami „turystów” – dokonaÅ‚y dzieÅ‚a. Jeszcze zanim w Polsce odbyÅ‚y siÄ™ pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu, w maju w Niemczech miaÅ‚y miejsce wybory lokalne. Choć wynik 98,6 proc. na korzyść partii komunistycznych stanowiÅ‚ rytuaÅ‚, tym razem Niemcy ze Wschodu stawili opór: wyjÄ…tkowo wielu z nich gÅ‚osowaÅ‚o przeciw komunistom, przy okazji zebrano też niemaÅ‚o dowodów faÅ‚szerstwa. Choć wÅ‚adze próbowaÅ‚y wytÅ‚umić gÅ‚osy oburzenia, fala doniesieÅ„ o manipulacjach dotarÅ‚a do mediów zachodnioniemieckich. NiecaÅ‚y miesiÄ…c później, 4 czerwca, opozycja w Polsce odniosÅ‚a miażdżące zwyciÄ™stwo nad partiÄ… komunistycznÄ….
Kolejnych wydarzeÅ„ nie daÅ‚o siÄ™ już powstrzymać. Na WÄ™grzech pogrzeb niegdysiejszego przywódcy powstania z 1956 r. Imre Nagya zamieniÅ‚ siÄ™ gigantycznÄ… demonstracjÄ™, w Polsce prezydent USA musiaÅ‚ przekonywać generaÅ‚a Jaruzelskiego, by ten nie rezygnowaÅ‚ z prezydentury, WÄ™gry otwieraÅ‚y granice z Zachodem. W tej części pracy Sebesteyn nie mógÅ‚ uniknąć powtarzania wielu informacji, które znamy już z dziesiÄ…tków publikowanych na kolejne rocznice artykuÅ‚ów wspomnieniowych – dlatego raz jeszcze możemy przeczytać o sformowaniu gabinetu Tadeusza Mazowieckiego, czy splocie wydarzeÅ„ i decyzji, które doprowadziÅ‚y ostatecznie do obalenia muru berliÅ„skiego. Ukoronowaniem tego procesu byÅ‚a aksamitna rewolucja w CzechosÅ‚owacji. SkÄ…dinÄ…d, najciekawsze fragmenty tej części pracy to te, w których autor odwoÅ‚uje siÄ™ do wÅ‚asnych wspomnieÅ„ z podróży po Niemczech i WÄ™grzech, opisuje ostatnie dni wÅ‚adzy Ericha Honeckera i upadek reżimu Å»iwkowa w BuÅ‚garii.
FinaÅ‚ „Rewolucji 1989” ma miejsce w Watykanie. Tam 1 grudnia 1989 r. spotkali siÄ™ papież Jan PaweÅ‚ II i MichaiÅ‚ Gorbaczow. W chwili, gdy podawali sobie rÄ™ce, komunizm w Europie Åšrodkowej wÅ‚aÅ›ciwie już nie istniaÅ‚.
Książka Sebestyena niewÄ…tpliwie kierowana jest do jak najszerszego grona czytelników, przede wszystkim na Zachodzie. Autor dba wiÄ™c o to, by jÄ™zyk byÅ‚ barwny, tekst skrzyÅ‚ siÄ™ anegdotami, a caÅ‚y wywód byÅ‚ klarowny i zrozumiaÅ‚y również dla tych, którzy siadajÄ… do lektury, nie majÄ…c wiÄ™kszej wiedzy o realiach i historii komunizmu w Europie Åšrodkowej.
Dlatego też trudno zestawiać „RewolucjÄ™ 1989” z pracami takimi jak np. „Zimna wojna” Johna Lewisa Gaddisa. Zdecydowanie bliżej jej do wydanego rok wczeÅ›niej zbioru reportażów „W Europie” Geerta Maka, czy „Historii na gorÄ…co” Timothy’ego Gartona Asha. Ale nie oznacza to, że specjaliÅ›ci nie znajdÄ… tu nic dla siebie – warto siÄ™gnąć po tÄ™ pracÄ™ choćby dla co najmniej kilkudziesiÄ™ciu maÅ‚o znanych anegdot umieszczonych na kartach „Rewolucji 1989”, czy dla fragmentów poÅ›wiÄ™conych sytuacji w BuÅ‚garii – najmniej opisanemu w dostÄ™pnej w jÄ™zyku polskim literaturze paÅ„stwu komunistycznemu. Na marginesie trzeba jednak też wspomnieć, że autor caÅ‚kowicie pominÄ…Å‚ wydarzenia w JugosÅ‚awii i Albanii.
(mj)