Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ CZECZENIA ] Asne Seierstad „Dzieci Groznego”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2009
Reporterska relacja norweskiej dziennikarki – znanej w Polsce m.in. za sprawÄ… książki „KsiÄ™garz z Kabulu” – z Czeczenii. Zbiór tekstów opisujÄ…cych zarówno wojnÄ™ domowÄ… w latach 90., jak i powojennÄ… „stabilizacjÄ™” tej kaukaskiej republiki w poÅ‚owie pierwszej dekady XXI wieku.

Seierstad pierwszy raz trafiÅ‚a do Czeczenii w poÅ‚owie lat 90. – jako 24-letnia poczÄ…tkujÄ…ca korespondentka. Wraz z rosyjskim transportem wojskowym Norweżce udaÅ‚o siÄ™ dotrzeć do Groznego, przeprowadzić dziesiÄ…tki rozmów zarówno z rosyjskimi żoÅ‚nierzami, jak i czeczeÅ„skimi bojownikami. DotarÅ‚a wówczas m.in. do czeczeÅ„skiego przywódcy, a niegdysiejszego generaÅ‚a Armii Czerwonej, Dżohara Dudajewa.

PrzeszÅ‚o dziesięć lat później Seierstad ponownie wróciÅ‚a do tej niewielkiej kaukaskiej republiki. W 2006 r. tzw. „druga czeczeÅ„ska” – kolejny konflikt, z pozoru miÄ™dzy Rosjanami i wspieranymi przez nich siÅ‚ami „rzÄ…dowymi”, a bliżej nieokreÅ›lonymi „terrorystami” spod znaku Szamila Basajewa – dogorywaÅ‚a. W republice zaczynaÅ‚ rzÄ…dzić mÅ‚ody i brutalny, namaszczony przez Kreml prezydent: Ramzan Kadyrow. Raz jeszcze norweska dziennikarka dotarÅ‚a do czeczeÅ„skiego przywódcy. Tym razem znacznie trudniej przychodziÅ‚o jej siÄ™ odnaleźć w lokalnych realiach: drugi konflikt czeczeÅ„ski uchodzi do dziÅ› za wojnÄ™, która w pewnej mierze byÅ‚a sterowana, sprowokowana i reżyserowana przez MoskwÄ™ oraz lokalne ukÅ‚ady różnych rodów i mafii kaukaskich.

W chwili, gdy Norweżka przekradaÅ‚a siÄ™ do ogarniÄ™tej konfliktem republiki, trwaÅ‚a wciąż kampania „zaczystek”, czyli represji przeciw rzeczywistym i domniemanym wrogom nowego porzÄ…dku, nowych wÅ‚adz i „stabilnoÅ›ci” Czeczenii. Setki mężczyzn, od nastolatków po starców, staÅ‚o siÄ™ ofiarami sÅ‚użb wiernych prezydentowi, rosyjskiego OMON-u i wszelkiej maÅ›ci formacji sÅ‚użących w republice. ZwÅ‚oki niektórych z nich udawaÅ‚o siÄ™ z trudem odzyskać z rÄ…k sÅ‚użb specjalnych czy wojska, lub odnaleźć porzucone gdzieÅ› na odludziu. W wielu przypadkach po „zaginionych” nie pozostawaÅ‚ żaden Å›lad.

Obok relacji o czeczeÅ„skich wojnach i tragedii tego niewielkiego kaukaskiego narodu, Seierstad wybiera też maÅ‚o znany na Zachodzie wÄ…tek: historiÄ™ prowadzonego w Groznem sierociÅ„ca, do którego trafiajÄ… dzieci zaginionych i polegÅ‚ych. Prowadzi go Hadiżat – nazywana tam AnioÅ‚em z Groznego (pod takim tytuÅ‚em, Angel of Grozny, książka ta ukazaÅ‚a siÄ™ w jÄ™zyku angielskim) – i jej mąż Malik. A wÅ‚aÅ›ciwie sama Hadiżat, gdyż Malik wraz z grupÄ… dzieci dostaÅ‚ od wÅ‚adz Litwy pozwolenie na tymczasowy pobyt...

Autorka ze znanÄ… już z „KsiÄ™garza...” dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o detale i wrażliwoÅ›ciÄ… opisuje trudnÄ… codzienność tego niezwykÅ‚ego sierociÅ„ca, poczÄ…wszy od wiÄ™zi, jakie połączyÅ‚y dzieci z niezwykłą bohaterkÄ… książki, po desperackie próby nakarmienia ich i zadbania o wszelkie potrzeby. Zarazem jednak opowieść ta przeplata siÄ™ z opisami spotkaÅ„ z bojownikami, czÅ‚onkami organizacji praw czÅ‚owieka, z mini-wykÅ‚adami z historii Czeczenii. Wiele miejsca zajmuje relacja z wizyty w bastionie nowej wÅ‚adzy – rezydencji Kadyrowa i „zielonej strefie”, gdzie żyje i bawi siÄ™ nowa elita „Ramzanii”, jak z przekÄ…sem niektórzy miejscowi nazywajÄ… „ustabilizowanÄ…” CzeczeniÄ™.

Rezultatem tego kolażu tematów, motywów i informacji jest bardzo dobra książka – przejmujÄ…ca, wciÄ…gajÄ…ca, niebanalna. Lektura obowiÄ…zkowa, nie tylko dla specjalistów.

(mj)