Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ IRAK ] Michael A. Newton, Michael P. Scharf „Saddam Husajn. Proces i egzekucja“, Wydawnictwo PrószyÅ„ski i S-ka, Warszawa 2010
ZawierajÄ…ca elementy reporterskie analiza prawnicza procesu niegdysiejszego dyktatora Iraku, Saddama Husajna. Książka napisana przez duet prawników, którzy przez kilka lat wspóÅ‚pracowali z irackim wymiarem sprawiedliwoÅ›ci, m.in. przygotowujÄ…c tamtejszych sÄ™dziów do tej sprawy.

Zarówno Newton, jak Scharf to utytuÅ‚owani prawnicy, z doÅ›wiadczeniem zarówno teoretyków i uznanych autorytetów w zakresie prawa, jak i szanowanych praktyków. Pierwszy z nich byÅ‚ radcÄ… prawnym Irackiego TrybunaÅ‚u Narodowego w latach 2006-2007; drugi w latach 2004-2005 szkoliÅ‚ sÄ™dziów tego trybunaÅ‚u. Obaj m.in. wspóÅ‚tworzyli regulamin TrybunaÅ‚u.

Ich najważniejszym zadaniem w Iraku byÅ‚o przygotowanie tamtejszych prawników do „procesu stulecia” – sprawiedliwego (lub majÄ…cego przynajmniej jak najwiÄ™cej wspólnego ze sprawiedliwoÅ›ciÄ…) osÄ…dzenia irackiego dyktatora. Zadanie to z wielu powodów byÅ‚o trudne: niewÄ…tpliwie Å›wiat pamiÄ™taÅ‚ problemy z osÄ…dzeniem zbrodniarzy z BaÅ‚kanów, a zwÅ‚aszcza uchodzÄ…cy za porażkÄ™ proces Slobodana Miloszevicia. Powszechnie obawiano siÄ™, że proces Saddama przeksztaÅ‚ci siÄ™ też w wendettÄ™ jego niedoszÅ‚ych ofiar, szczególnie dominujÄ…cych w Iraku szyitów, dokonujÄ…cÄ… siÄ™ przy akceptacji Waszyngtonu. Do tego wszystkiego, wielu Irakijczyków – również niektórzy opozycjoniÅ›ci – byÅ‚a przekonana, że Saddam nie ponosiÅ‚ odpowiedzialnoÅ›ci za wiÄ™kszość zarzucanych mu zbrodni. WinÄ™ przypisywali oni najbrutalniejszemu z siepaczy reżimu, sÅ‚ynnemu Chemicznemu Alemu.

PrzyszÅ‚ość miaÅ‚a pokazać, że przynajmniej część obaw siÄ™ potwierdziÅ‚a. Poza błędami postÄ™powania procesowego doszÅ‚o m.in. do zamachów na adwokatów dyktatora, a sam zapis egzekucji dokonanej w dniu szyickiego Å›wiÄ™ta, w atmosferze linczu wzbudziÅ‚ na Å›wiecie olbrzymie kontrowersje. Z drugiej jednak strony, proces Saddama budziÅ‚ tak wiele kontrowersji, gdyż chodziÅ‚o o postać, która w oczach Å›wiata uchodziÅ‚a za niemal wcielenie zÅ‚a – toczÄ…ce siÄ™ wczeÅ›niej i później procesy dygnitarzy reżimu zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ podobnymi wyrokami (niemal jednoczeÅ›nie z publikacjÄ… „Procesu i egzekucji” w Polsce powieszony zostaÅ‚ Chemiczny Ali), jednak żaden z nich nie wzbudziÅ‚ takich emocji i nikt też nie kwestionowaÅ‚ ich zgodnoÅ›ci z prawem.

Celem tej książki nie jest jednak tworzenie interpretacji, czy wpisywanie procesu Saddama w jakiś szerszy kontekst. Newton i Scharf postanowili przede wszystkim zrelacjonować proces.

Ich narracja zaczyna siÄ™ w momencie obalenia reżimu w kwietniu 2003 roku. Ponad póÅ‚ roku trwaÅ‚a obÅ‚awa na ukrywajÄ…cego siÄ™ dyktatora, którego przez te miesiÄ…ce niektórzy uważali za realnego przywódcÄ™ antyamerykaÅ„skiej rebelii. JednoczeÅ›nie jednak wÅ›ród Irakijczyków narastaÅ‚a chęć rozliczenia (a może zemsty) dyktatora. Å»eby do pewnego stopnia zilustrować przyczyny tego pragnienia autorzy jeden z rozdziaÅ‚ów poÅ›wiÄ™cajÄ… na to, by zapoznać czytelników ze skalÄ… i charakterem represji, jakie spadaÅ‚y na Irakijczyków w ciÄ…gu kilkudziesiÄ™ciu lat rzÄ…dów partii Baas – ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem masakry w wiosce Dudżail w 1982 r., wydarzeÅ„, które pozwoliÅ‚y sÄ™dziom TrybunaÅ‚u skazać go prawie ćwierć wieku później na Å›mierć.

Dlatego, gdy w grudniu 2003 roku amerykaÅ„scy żoÅ‚nierze wyciÄ…gali zaroÅ›niÄ™tego dyktatora z jamy pod poÅ‚ożonÄ… na odludziu farmÄ…, przygotowania do procesu ruszyÅ‚y peÅ‚nÄ… parÄ…. Newton i Scharf – do pewnego stopnia ojcowie Irackiego TrybunaÅ‚u Narodowego – opisujÄ… okolicznoÅ›ci powstania tej instytucji oraz najważniejszych prawników, jacy zasiedli w jej wÅ‚adzach i mieli wkrótce sÄ…dzić byÅ‚ego dyktatora. ZwracajÄ… uwagÄ™ na rolÄ™, jakÄ… odegrali Amerykanie w powoÅ‚aniu TrybunaÅ‚u do życia, negocjacje co do statutu instytucji, dyskusje nad możliwÄ… fuzjÄ… różnych rozwiÄ…zaÅ„ prawnych, zaczerpniÄ™tych z prawa irackiego i miÄ™dzynarodowego...

Z podobnÄ… uwagÄ… autorzy odnoszÄ… siÄ™ do problemów, przed jakimi staÅ‚a prokuratura: koniecznoÅ›ci udowodnienia Saddamowi zbrodni o gigantycznej, rzadko spotykanej skali – których dyktator nie dokonywaÅ‚ przecież wÅ‚asnymi rÄ™kami, a zarazem dbaÅ‚ o to, by nie pozostaÅ‚ żaden udokumentowany rozkaz. W tym rozdziale zresztÄ… najciekawsza część poÅ›wiÄ™cona jest temu, jak stopniowo dochodzono do wniosku, że podstawÄ… oskarżenia powinna siÄ™ stać masakra w Dudżail.

Osobny fragment pracy poÅ›wiÄ™cony zostaÅ‚ błędom procesowym oraz przeróżnym kwestiom, które zakÅ‚ócaÅ‚y przebieg sprawy. Choćby surrealistyczny problem z Å‚apaczami kotów, którzy musieli zawsze terminowo wykonać swojÄ… robotÄ™. Powód? Rebelianci nierzadko wypuszczali przed swoimi atakami koty, by dezorientowaÅ‚y i rozdrażniaÅ‚y psy wykorzystywane do szukania ukrytych bomb-puÅ‚apek. StÄ…d bez Å‚apaczy kotów bezpieczeÅ„stwo rozpraw nie byÅ‚o peÅ‚ne.

Ale poza bezpieczeÅ„stwem byÅ‚y też i inne problemy. Wpadki i niedociÄ…gniÄ™cia personalne, wzajemne prowokacje i obelgi, jakie Saddam wymieniaÅ‚ z czÅ‚onkami skÅ‚adu sÄ™dziowskiego, używanie rozmaitych jÄ™zyków wprowadzajÄ…ce chaos pojÄ™ciowy w trakcie rozpraw, zarzuty o upolitycznienie procesu... Autorzy nie odpuszczajÄ… też drugiej stronie, piszÄ…c, że proces przejdzie do historii jako „najbrudniejszy” w dziejach prawa. Dyskredytacja sÄ™dziów, przerywanie Å›wiadkom, polityczne przedstawienia, demonstracyjne opuszczanie sali, bojkoty i strajki gÅ‚odowe – takich sztuczek używali adwokaci Saddama.

CaÅ‚oksztaÅ‚t tego przedstawienia możemy poznać z kilkudziesiÄ™ciostronicowego zapisu procesu. 38 dni sÄ…dowej batalii zostaÅ‚y tam opisane z kronikarskÄ… skrupulatnoÅ›ciÄ…, najbarwniejszymi cytatami uczestników i krótkimi komentarzami dotyczÄ…cymi procedur. Z kolei rozprawa apelacyjna oraz kontrowersje wokóÅ‚ wyroku Å›mierci dla dyktatora zostaÅ‚y skomentowane w książce z ewidentnie prawniczym zaciÄ™ciem. Do reporterskiego tonu autorzy powracajÄ… dopiero w plastycznym opisie egzekucji, korzystajÄ…c z relacji Å›wiadków oraz nagrania z telefonu komórkowego, które w ciÄ…gu kilku raptem godzin po powieszeniu Saddama obiegÅ‚o caÅ‚y Å›wiat.

Newton i Scharf konkludujÄ… otwarcie: choć niedoskonaÅ‚y, proces byÅ‚ jednak triumfem prawa. EtykietkÄ™ „sÄ…dowego linczu” przyczepili mu raczej zwolennicy Saddama oraz organizacje praw czÅ‚owieka, które – jak sugerujÄ… autorzy – wyolbrzymiÅ‚y uchybienia postÄ™powania. OczywiÅ›cie, ich opiniÄ™ można kwestionować – w koÅ„cu należeli oni do gÅ‚ównych twórców TrybunaÅ‚u i trudno oczekiwać, że odetnÄ… siÄ™ od swojego dzieÅ‚a. Jednak ich argumenty brzmiÄ… racjonalnie i z perspektywy czasu trzeba podkreÅ›lić, że po egzekucji Saddama, gdy sprawa przestaÅ‚a budzić emocje, nikt nie zakwestionowaÅ‚ koÅ„cowego rezultatu procesu, ani praworzÄ…dnoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ sÄ™dziów.

Prawnicze doÅ›wiadczenie i wiedza, a także szereg odniesieÅ„ do innych spraw tego typu (od Norymbergi po TrybunaÅ‚ Haski) połączone z na poÅ‚y dziennikarskim zaciÄ™ciem zaowocowaÅ‚y wiÄ™c książkÄ…, która skierowana jest nie tylko do specjalistów w dziedzinie prawa miÄ™dzynarodowego, ale też wszystkich, którzy interesujÄ… siÄ™ politykÄ… miÄ™dzynarodowÄ…. Opis reżimu Saddama, jaki wyÅ‚ania siÄ™ z relacji Å›wiadków oraz informacji umieszczonych przez autorów, bÄ™dzie interesujÄ…cym uzupeÅ‚nieniem lektur o Iraku, jakie pojawiÅ‚y siÄ™ na póÅ‚kach ksiÄ™garni we wczeÅ›niejszych latach. Użyteczne mogÄ… być też dodatki: kalendarium wydarzeÅ„, sÅ‚ownik terminów prawniczych i przypisy, zawierajÄ…ce odnoÅ›niki do interesujÄ…cych lektur.

InteresujÄ…ca książka – nie tylko dla specjalistów.

(mj)