Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ IZRAEL ] Neal Bascomb „Wytropić Eichmanna”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2009
Barwna, reporterska opowieść o poÅ›cigu, porwaniu i przewiezieniu Adolfa Eichmanna do Izraela – pierwszej i jednej z najsÅ‚ynniejszych operacji Mosadu, która na dÅ‚ugie dziesiÄ™ciolecia ugruntowaÅ‚a opiniÄ™ tych sÅ‚użb jako jednego z najskuteczniejszych wywiadów Å›wiata.

Z dzisiejszej perspektywy, Adolf Eichmann jest jednÄ… z ikon nazizmu – nie mniej rozpoznawalnÄ… niż najważniejsi dygnitarze III Rzeszy. Jednak ten niepozorny mężczyzna staÅ‚ siÄ™ doskonaÅ‚ym wzorcem przeciÄ™tnych, zdawaÅ‚oby siÄ™, ludzi – którzy z ochotÄ… oddali siÄ™ do dyspozycji jednego z najbardziej nieludzkich reżimów w historii.

Bascomb nie stara siÄ™ jednak roztrzÄ…sać „banalnoÅ›ci zÅ‚a”. Jego książka ma wszelkie cechy powieÅ›ci – niczego jej nie ujmujÄ…c – sensacyjnej. Autor z dziennikarskÄ… energiÄ… i dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o szczegóÅ‚y opowiada historiÄ™ nazistowskiego urzÄ™dnika, jego ucieczki przed sprawiedliwoÅ›ciÄ…, a wreszcie – jej finaÅ‚u.

Historia ta zaczyna siÄ™ w 1944 r. na WÄ™grzech. Eichmann doglÄ…da tam wywózek Å»ydów do obozów koncentracyjnych, reagujÄ…c wÅ›ciekÅ‚oÅ›ciÄ… na niezdecydowanie wÅ‚adz w Budapeszcie, które już zaczynaÅ‚y siÄ™ przymierzać do paktowania ze ZwiÄ…zkiem Radzieckim. I choć prowadzÄ…cy te negocjacje admiraÅ‚ Horthy wkrótce zostaÅ‚ obalony przez III RzeszÄ™ – biegu spraw nie daÅ‚o siÄ™ już odwrócić. Eichmann najpierw ucieka do Berlina – potem, gdy oddziaÅ‚y Armii Czerwonej sÄ… już na rogatkach, znika w Alpach.

Ten etap ucieczki koÅ„czy siÄ™ jednak wpadkÄ… – Eichmann zostaje aresztowany przez Amerykanów. WymyÅ›lona na poczekaniu tożsamość pozwala mu zmyÅ›lić ich czujność. Wiele miesiÄ™cy spÄ™dzi w alianckim obozie jenieckim – aż pewnej nocy ucieknie i zaginie po nim wszelki Å›lad.

JednoczeÅ›nie jednak – latem 1945 roku – o jego istnieniu przypominajÄ… sobie Å›ledczy. Rok później poÅ›cig za nim zaczyna nabierać dynamiki, a niepoÅ›ledniÄ… rolÄ™ gra w nim Szymon Wiesenthal.

OpisujÄ…c losy Eichmanna – i jego eskapadÄ™ do Argentyny – przy okazji Bascomb opisuje całą siatkÄ™ przerzutowÄ… zorganizowanÄ… przez wiernych „towarzyszy” dla dygnitarzy z nazistowskich Niemiec. Z pewnÄ… dozÄ… goryczy wspomina też „grubÄ… kreskÄ™”, jakÄ… postanowiÅ‚ odciąć od przeszÅ‚oÅ›ci nowe Niemcy kanclerz Konrad Adenauer. – Pora przestać wÄ™szyć za nazistami – cytuje autor Adenauera. – jeÅ›li raz zaczniemy, nie wiadomo, dokÄ…d nas to zaprowadzi... W innych miejscach czytelnik znajdzie też informacje o polityce RFN wobec dawnych nazistów oraz tym, jak istotnÄ… kwestiÄ… byÅ‚o ich Å›ciganie dla wÅ‚adz Izraela.

MijajÄ… lata. W grudniu 1956 roku, w jednym z domów w Buenos Aires mÅ‚ody chÅ‚opak wygÅ‚asza swojÄ… opiniÄ™: „byÅ‚oby lepiej, gdyby Niemcom udaÅ‚o siÄ™ doprowadzić eksterminacjÄ™ do koÅ„ca”. SÅ‚owa te uderzajÄ… gospodarza, póÅ‚-Å»yda i byÅ‚ego więźnia Dachau. Kilka tygodni później alarmuje on Å›ledczych Å›cigajÄ…cych zbrodniarzy III Rzeszy. Wkrótce w Argentynie dyskretnie rozpoczyna siÄ™ Å›ledztwo.

Jednak musiaÅ‚y minąć kolejne lata, zanim sprawiedliwoÅ›ci staÅ‚o siÄ™ zadość. Eichmann – wystraszony dostrzeżonym zainteresowaniem jego osobÄ… – wyprowadza siÄ™. Izraelscy agenci nie mogÄ… uwierzyć, że niegdysiejszy generaÅ‚ mieszka w ubogim domku, niemal na odludziu. Bascomb z pietyzmem opisuje kolejne etapy poszukiwaÅ„ prowadzonych przez komando Mosadu w Argentynie. Ponad setka stron poÅ›wiÄ™cona jest kilkunastu dniom przed i po porwaniu – oraz skomplikowanej operacji wywiezienia schwytanego Eichmanna z Argentyny. BazujÄ…c na istniejÄ…cych już relacjach uczestników operacji oraz uzupeÅ‚niajÄ…c je wywiadami z dwoma jeszcze żyjÄ…cymi, Bascomb odtworzyÅ‚ tamte dni niemal godzina po godzinie, tworzÄ…c prawdopodobnie najpeÅ‚niejszÄ… dokumentacjÄ™ argentyÅ„skiej akcji Izraelczyków.

Późniejszy proces w Izraelu Bascomb opisuje już znacznie bardziej zwięźle, poÅ›wiÄ™cajÄ…c mu tylko jeden z rozdziaÅ‚ów. Podobnie podsumowuje też losy uczestników akcji, rodziny Eichmanna i najważniejszych bohaterów książki.

PracÄ™ uzupeÅ‚nia obszerna biografia (zawierajÄ…ca także wskazówki dotyczÄ…ce filmów dokumentalnych i najważniejszych archiwów posiadajÄ…cych dokumenty zwiÄ…zane ze sprawÄ…), indeks osób oraz kilkadziesiÄ…t fotografii.

NiewÄ…tpliwie „Wytropić Eichmanna” to dobra dziennikarska robota. Choć autor postanowiÅ‚ przypomnieć dobrze znanÄ… historiÄ™, zrobiÅ‚ to z dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o szczegóÅ‚y – oraz z wyraźnym literackim zaciÄ™ciem. W efekcie powstaÅ‚a książka, którÄ… Å›miaÅ‚o można polecić nie tylko specjalistom od powojennych rozliczeÅ„ czy historii Izraela i Mosadu – ale wszystkim, którzy pasjonujÄ… siÄ™ historiÄ… najnowszÄ….

Polecamy.

(mj)