Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ ROSJA – KAUKAZ – AZJA ÅšRODKOWA ] Michael Khodarkovsky „Na granicach Rosji. Budowanie imperium na stepie, 1500-1800”, PaÅ„stwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2009
Monografia poÅ›wiÄ™cona trzem stuleciom, w trakcie których Rosja uksztaÅ‚towaÅ‚a swoje przyszÅ‚e poÅ‚udniowe granice – dziÅ› w dużej mierze przeksztaÅ‚cone w niepodlegÅ‚e paÅ„stwa Å›rodkowoazjatyckie i kaukaskie.

Khodarkovsky – profesor historii na Uniwersytecie Loyoli w Chicago, znany z kilku innych publikacji o historii carskiej Rosji – pracowaÅ‚ nad tÄ… książkÄ… przez dziesięć lat. W efekcie powstaÅ‚a wyczerpujÄ…ca, a zarazem interesujÄ…co napisana, monografia dotyczÄ…ca rosyjskich podbojów w regionie Azji Åšrodkowej oraz – w znacznie mniejszym stopniu – na póÅ‚nocnym Kaukazie.
PracÄ™ otwiera część poÅ›wiÄ™cona antagonizmowi miÄ™dzy uksztaÅ‚towanym już XVI-wiecznym paÅ„stwem rosyjskim, a luźnymi koczowniczymi ludami Å›rodkowoazjatyckimi, które do tego momentu nie myÅ›laÅ‚y nawet o zorganizowanej formule paÅ„stwowej. Autor opisuje tu koczownicze federacje Nogajów, KaÅ‚muków i Kazachów, miasta-paÅ„stwa chanatu krymskiego i kazaÅ„skiego oraz kaukaskie ksiÄ™stwa szamchaÅ‚ów i ucmijów. Opisuje też ich styl życia, oparty na najazdach i wojnach – których zasadniczym celem byÅ‚o branie jeÅ„ców, sprzedawanych potem na targach Kaffy, Azowa, Buchary i Chiwy. Opisuje też realia gospodarcze i religijne stepowych wspólnot oraz interakcje wszelkiego rodzaju miÄ™dzy koczownikami a MoskwÄ… w czasach przed rosyjskÄ… ekspansjÄ… na poÅ‚udniu.
JeÅ›li w pierwszej części Khodarkovsky koncentruje siÄ™ na stepach, to druga poÅ›wiÄ™cona jest polityce Moskwy. Autor opisuje stopniowe ksztaÅ‚towanie siÄ™ pojÄ™cia „pogranicza” wÅ›ród rzÄ…dzÄ…cych RosjÄ…, podporzÄ…dkowywanie paÅ„stwu moskiewskiemu sÄ…siadujÄ…cych z nim wspólnot poprzez przysiÄ™gi wiernoÅ›ci, zabezpieczane dodatkowo braniem zakÅ‚adników, a w koÅ„cu – pobieranie jasaku, czyli swoistego podatku.
W kolejnych rozdziaÅ‚ach znajdziemy już chronologiczny opis podboju terytoriów na poÅ‚udnie od paÅ„stwa moskiewskiego. PoczÄ…wszy od charakterystyki stosunków z WielkÄ… OrdÄ…, ostatnich lat istnienia ZÅ‚otej Ordy, koniec przymierza krymsko-moskiewskiego, aneksjÄ™ Kazania, wyprawÄ™ astrachaÅ„skÄ… w 1569 r., aż po kolejne etapy podporzÄ…dkowywania Nogajów, KaÅ‚muków i Kazachów. Khodarkovsky opisuje tu dylematy polityczne, mentalnoÅ›ciowe czy religijne, które pojawiaÅ‚y siÄ™ w trakcie procesu ugruntowywania poÅ‚udniowych granic euroazjatyckiego imperium. Istotne nieformalne znaczenie odgrywaÅ‚a tu lojalność ludów pogranicza wobec centrum – przykÅ‚adowo, w czasie wojny z Osmanami w latach 1768-1774 „caÅ‚e poÅ‚udniowe obrzeże imperium stanęło w ogniu”...
Osobny – zamykajÄ…cy to opracowanie – rozdziaÅ‚ poÅ›wiÄ™cony zostaÅ‚ ideologii i polityce w imperialnych regionach pogranicznych w stuleciu od ostatnich lat XVII w. po rok 1800. U podstaw stosowanych wówczas praktyk legÅ‚o m.in. nawracanie tamtejszych ludów na prawosÅ‚awie czy umacnianie obecnoÅ›ci Rosji przez budowÄ™ fortów i sprowadzanie osadników. Paradoksalnie doprowadziÅ‚o to np. do masowej migracji przedstawicieli „wcielonych” do imperium ludów do Moskwy oraz istnej eksplozji roszczeÅ„ miejscowych elit.
Kres XVIII w. przyniósÅ‚ ostateczne ugruntowanie wÅ‚adzy Moskwy na podbitych terytoriach. MiaÅ‚o ono potrwać aż do schyÅ‚ku XX wieku, kiedy to po upadku ZSRR grupa republik Å›rodkowoazjatyckich uzyskaÅ‚a niepodlegÅ‚ość – do czego autor zresztÄ… już nie nawiÄ…zuje.
PracÄ™ uzupeÅ‚niajÄ… dodatki – wykaz skrótów, obszerna bibliografia, indeks osób oraz nazw geograficznych i etnicznych.
(mj)