![]() www.puls-swiata.subnet.pl
|
Kim jest biaÅ‚y czÅ‚owiek, którego rodzina od pokoleÅ„ żyje na Czarnym LÄ…dzie? AfrykaÅ„czykiem, Europejczykiem, kolonialistÄ…?
Na pytania o tożsamość biaÅ‚ych mieszkaÅ„ców Afryki oraz inne problemy tego kontynentu próbuje w tej książce odpowiedzieć Coetzee. „BiaÅ‚e pisarstwo” to ciÄ…g esejów opisujÄ…cych dzieÅ‚a literatów poÅ‚udniowoafrykaÅ„skich z poprzednich dekad, nawet stuleci.
Autor pisze tu o obowiÄ…zujÄ…cych niegdyÅ› w tamtejszej literaturze modelach: sielankowoÅ›ci opowieÅ›ci, mocno zarysowanych, patriarchalnym gÅ‚ównym bohaterze, neokolonializmie. Swoje rozważania osadza w historycznych realiach: odnosi siÄ™ do Hotentotów oraz Burów i relacji o ich życiu – a także przypisywanym im lenistwu. Opisuje zachwyt podróżników i pisarzy poÅ‚udniowoafrykaÅ„skimi pejzażami, które nieodmiennie wprawiaÅ‚y autorów w podniosÅ‚y zachwyt (siÄ™ga tu do dzieÅ‚ m.in. Williama Burchella i Thomasa Pringle’a). Wspomina popularność „powieÅ›ci farmerskiej” w latach 20. i 30. XX w. (poÅ›wiÄ™cajÄ…c tu wiele uwagi twórczoÅ›ci C. M. van den Heevera).
Z pisarzy powojennych z kolei Coetzee wybiera Pauline Smith, Alana Patona i Mikro (pseudonim C. H. Kühna) – podkreÅ›la tu zwÅ‚aszcza ich skoncentrowanie siÄ™ na losach prostych ludzi. MierzÄ…c siÄ™ z kolei z problemem rasizmu i schedÄ… po ludobójczych ideologiach z czasów II wojny Å›wiatowej, Coetzee odsyÅ‚a czytelników do twórczoÅ›ci Sarah Gertrude Millin. Tam „krew” – rozumiana zarówno jako pewne usytuowanie w okreÅ›lonej sytuacji spoÅ‚ecznej, rasowej, ideologicznej czy rodzinnej, jak i w sensie metaforycznym jako tragizm opisywanej historii – odgrywa pierwszoplanowÄ… rolÄ™.
Autor – literaturoznawca z zawodu – daje w tej książce Å›wiadectwo wÅ‚asnej wiedzy przedmiotowej. OczywiÅ›cie, „BiaÅ‚e pisarstwo” nie jest literaturÄ… piÄ™knÄ… – i jako książka popularnonaukowa trafi zapewne do rÄ…k niemal wyłącznie innych literaturoznawców, ewentualnie afrykanistów zafascynowanych PoÅ‚udniowÄ… AfrykÄ…. Dla nich jednak rozważania Coetzee’go mogÄ… być interesujÄ…cym, uzupeÅ‚niajÄ…cym źródÅ‚em wiedzy o kraju i regionie.
(mj)