Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ KAMBODÅ»A ] Peter Fröberg Idling „UÅ›miech Pol Pota”, Wydawnictwo Czarne, WoÅ‚owiec 2010
Reportaż, dokument, książka historyczna... „UÅ›miech Pol Pota” to wielogatunkowa opowieść o dyktaturze Czerwonych Khmerów i piÄ™tnie, jakie zostawiÅ‚a ona na wspóÅ‚czesnej Kambodży.

Idling przez lata pracowaÅ‚ jako dziennikarz, a potem radca prawny jednej z organizacji humanitarnych dziaÅ‚ajÄ…cych w Kambodży. PodróżujÄ…c i pracujÄ…c w tym azjatyckim kraju przez kilka lat zbieraÅ‚ materiaÅ‚y, z których w koÅ„cu powstaÅ‚a ta książka (wydana zostaÅ‚a w 2006 r.). Autor do dziÅ› wspóÅ‚pracuje z najwiÄ™kszymi szwedzkimi dziennikami.

 „UÅ›miech...” to opowieść zÅ‚ożona z ponad dwustu dosyć krótkich „obrazków” – obejmujÄ…cych zarówno reporterskie refleksje Idlinga, jak i opowieÅ›ci jego rozmówców, fragmenty dokumentów, czy wygrzebane w różnych źródÅ‚ach informacje o Pol Pocie i jego Czerwonych Khmerach. SÄ… tu informacje, o których sÅ‚yszeli wszyscy, którzy kiedykolwiek interesowali siÄ™ rzÄ…dami tego ugrupowania czy historiÄ… najnowszÄ… – ale sÄ… też pozbierane pieczoÅ‚owicie anegdoty (jak ta o meczu rozgrywanym przez mÅ‚odego Pol Pota z ludźmi, których wiele lat później miaÅ‚ skazać na Å›mierć), sÄ… propagandowe hasÅ‚a reżimu („jeÅ›li chcesz zniszczyć wroga, musisz go zniszczyć w sobie samym!”), sÄ… też unikalne relacje Szwedów, którzy odwiedzali Kambodżę w latach 70. – dziennikarzy, lekarzy, dziaÅ‚aczy różnych organizacji pozarzÄ…dowych. I dziesiÄ…tki dokumentów – od skrupulatnie opisywanych przez autora fotografii po cytaty z raportów USAID z poÅ‚owy lat 70.

Ale Idling siÄ™ga do dokumentów i relacji jeszcze wczeÅ›niejszych: z lat 50. – by pokazać jak rodziÅ‚ siÄ™ przyszÅ‚y okrutny azjatycki dyktator, jak w Azji toczyÅ‚a siÄ™ lokalna wojna Wschodu z Zachodem, jakÄ… rolÄ™ w tamtych wydarzeniach odgrywaÅ‚ król Norodom Sihanouk (skÄ…dinÄ…d jedyny chyba monarcha, który otwarcie sympatyzowaÅ‚ z komunizmem – za to we wÅ‚asnym paÅ„stwie mordujÄ…cy komunistów bez wiÄ™kszych zahamowaÅ„). Dowiadujemy siÄ™, dziÄ™ki komu i w jaki sposób na gruzach rozpadajÄ…cego siÄ™ królestwa rodziÅ‚a siÄ™ Demokratyczna Kampucza – majÄ…cy przed sobÄ… ledwie cztery lata życia totalitarny eksperyment Czerwonych Khmerów. Te cztery lata również sÄ… tu opisane w skrupulatny, obrazowy, literacki wrÄ™cz, sposób. Autor nie szczÄ™dzi czytelnikom okrutnych szczegóÅ‚ów, a zarazem stara siÄ™ też oddać swoiste emocje oprawców – którzy nigdy nie „stracili” żadnego przeciwnika reżimu, oni ich „miażdżyli”.

W opowieÅ›ci, jakÄ… snuje szwedzki dziennikarz, niebagatelnÄ… rolÄ™ grajÄ… też dzisiejsze próby rozliczenia reżimu oraz blizny, jakie zostawiÅ‚ on na kraju i jego mieszkaÅ„cach.

CiekawÄ… i rzadko poruszanÄ… w literaturze na temat czteroletnich rzÄ…dów Pol Pota tematykÄ… jest powolne przeciekanie w Å›wiat informacji o tym, co dzieje siÄ™ w Demokratycznej Kampuczy. Bo choć praktyki reżimu już po kilku miesiÄ…cach, najdalej dwóch latach, nie byÅ‚y wielkÄ… tajemnicÄ…, to nie oburzony Zachód, czy choćby bardziej „cywilizowani” towarzysze z bloku wschodniego czy zachodnich partii komunistycznych, doprowadzili do upadku systemu. Ba, wielu z nich wyspecjalizowaÅ‚o siÄ™ w obronie polityki Pol Pota. StaÅ‚o siÄ™ tak wskutek interwencji – opartej na Å›ciÅ›le pragmatycznych, politycznych, ambicjonalnych, po trochu mocarstwowych przesÅ‚ankach – sÄ…siedniego komunistycznego Wietnamu. Na kartach „UÅ›miechu...” niektórzy z dawnych apologetów próbujÄ… też tÅ‚umaczyć (lub odmawiajÄ… tego wytÅ‚umaczenia), dlaczego niegdyÅ› usprawiedliwiali dyktaturÄ™ Pol Pota.

Książka Idlinga nie jest pierwszÄ… publikacjÄ… na temat najtragiczniejszego epizodu w najnowszej historii Kambodży. Jest to jednak pozycja wyjÄ…tkowa. Autor niewÄ…tpliwie wÅ‚ożyÅ‚ wiele wysiÅ‚ku w to, by reżim Czerwonych Khmerów opisać możliwie obrazowo, nawiÄ…zujÄ…c nie tylko do prac znanego już polskim czytelnikom Svena Lindqvista, ale też wzorujÄ…c siÄ™ na reportażach np. Ryszarda KapuÅ›cinskiego. W efekcie „UÅ›miech...” jest też literaturÄ… wysokiej próby. Natomiast dziÄ™ki ogromowi pracy – zarówno reporterskiej, jak i tej, jakÄ… Idling wykonaÅ‚, przedzierajÄ…c siÄ™ przez archiwa – jest to również doskonaÅ‚e uzupeÅ‚nienie naukowych czy politologicznych prac, jakie już w Polsce opublikowano.

Polecamy!

(mj)