![]() www.puls-swiata.subnet.pl
|
Boris Groys urodziÅ‚ siÄ™ w 1947 r. w Berlinie Wschodnim. ZasÅ‚ynÄ…Å‚ zarówno jako filozof czy eseista, ale też specjalista w dziedzinie sztuki, zwÅ‚aszcza XX-wiecznych artystów rosyjskich. W „Stalinie...” – swoim najsÅ‚ynniejszym dziele – stara siÄ™ odnaleźć i podkreÅ›lić wiÄ™zy miÄ™dzy socrealistycznÄ… sztukÄ… czasów stalinowskich, a dzieÅ‚ami wczeÅ›niejszymi, w szczególnoÅ›ci awangardowymi. Jak dowodzi, socrealizm nie byÅ‚ nagÅ‚ym zerwaniem wiÄ™zów z istniejÄ…cymi do rewolucji nurtami – wrÄ™cz przeciwnie, nawiÄ…zaÅ‚ do nich i stanowić swoiste, specyficzne co prawda, rozwiniÄ™cie. Ba, Groys doszukuje siÄ™ tu ideowych podobieÅ„stw miÄ™dzy projektami artystów a „myÅ›lÄ… Stalina”.
Autor wychodzi od prezentacji wiÄ™zi miÄ™dzy awangardowymi artystami a zwolennikami modernizacji paÅ„stwa, by przekonać czytelnika, że twórcy socrealistyczni z powodzeniem mogli inspirować siÄ™ poprzednikami jeszcze sprzed czasów komunizmu. AnalizujÄ…c twórczość Kazimierza Malewicza, Aleksandra Rodczenki i konstruktywistów Groys szuka źródeÅ‚ socrealizmu. Prezentuje politykÄ™ wÅ‚adz stalinowskich wobec Å›wiata sztuki i przedstawia najważniejszych twórców tamtej epoki i ich dzieÅ‚a. Na marginesie przedstawia też sposoby, w jakie portretowani byli pierwsi przywódcy ZSRR – Lenin i Stalin – nierzadko „sakralizujÄ…ce” ich.
W ostatniej części książki Groys koncentruje siÄ™ na pokazaniu sztuki radzieckiej lat 70. i 80. – chcÄ…c w ten sposób uwypuklić charakterystyczne cechy stalinowskiego socrealizmu. I tu poznajemy twórców, o których w Polsce zdążyliÅ›my już zapomnieć: Erik BuÅ‚atow, Ilja Kabakow, Witalij Komar i Aleksander Melamid, Dmitrij Prigow, Sasza SokoÅ‚ow czy wreszcie – doskonale u nas znany – WÅ‚adimir Sorokin. Autor przedstawia ich twórczość i poszczególne dzieÅ‚a, ilustrujÄ…c tak sposoby, w jakie odnoszÄ… siÄ™ oni do dziedzictwa stalinizmu i sztuki socrealistycznej.
„Stalin...” jako rozbudowany esej kulturoznawcy i czÅ‚owieka Å›wiata sztuki adresowany jest przede wszystkim do osób interesujÄ…cych siÄ™ sztukÄ… nowoczesnÄ…. Ale i czytelnicy, których pociÄ…ga historia XX-wiecznej Rosji oraz komunizmu, z pewnoÅ›ciÄ… znajdÄ… w tej książeczce sporÄ… porcjÄ™ informacji o zawiÅ‚ych i czÄ™sto niewesoÅ‚ych losach Rosjan. Rzecz, na którÄ… warto zwrócić uwagÄ™.
(mj)