![]() www.puls-swiata.subnet.pl
|
“Hiszpania” to pozycja zawieraj膮ca podstawowe informacje o tym kraju, jego historycznych i wsp贸艂czesnych sukcesach i problemach.
Znajdziemy tu – na wz贸r kolejnych innych pozycji serii – otwieraj膮ce ksi膮偶k臋 og贸lne encyklopedyczne dane o Hiszpanii, zasady, na jakich funkcjonuje Kr贸lestwo Hiszpanii, kulturze i nauce (obszerny, godny polecenia fragment ksi膮偶ki), szkolnictwie i gospodarce (kolejna godna uwagi cz臋艣膰 pracy).
Zarys historii Hiszpanii – pocz膮wszy od czas贸w staro偶ytnych i wczesno艣redniowiecznych po ponowne zwyci臋stwo Partii Ludowej w 2000 r. – daje podstawow膮 wiedz臋 o skomplikowanych kolejach los贸w Hiszpan贸w i ich dzisiejszych pogl膮dach oraz postawach. Oczywicie, nie spos贸b zwi臋藕le przedstawi膰 z艂o偶ono艣ci cho膰by wojny domowej w latach 30. lecz celem tej publikacji nie s膮 bynejmniej rozwa偶ania historyczne.
W rozdziale “Podstawy funkcjonowania Kr贸lestwa Hiszpanii” zawarto informacje dotycz膮ce ustroju Hiszpanii, funkcji monarchy, sceny politycznej i wybor贸w – tu na przyk艂adzie elekcji z 2000 r., gdy偶 ksi膮偶ka zosta艂a przygotowana i oddana do druku przed ostatnimi wyborami, w kt贸rych zwyci臋偶y艂a lewica.
Istotny jest rozdzia艂 po艣wi臋cony regionom tego kraju. Jest tak nie tylko ze wzgl臋du na odmienno艣膰 poszczeg贸lnych region贸w i ich d膮偶enia do autonomizacji swojej polityki (skrajnym przyk艂adem jest Kraj Bask贸w i legendarni separaty艣ci baskijscy z ETA). Nie mniej wa偶ny jest fakt, i偶 w gruncie rzeczy niewielu m艂odych polskich czytelnik贸w ma 艣wiadomo艣膰, jak dalece ten proces zaszed艂. St膮d te偶 wyodr臋bnienie tej kwestii w osobnym rozdziale jest cennym zabiegiem autorki. W tej cz臋艣ci znajdziemy wi臋c kr贸tkie om贸wienia region贸w: Kraj Bask贸w, Kantabria, Asturia, Galicia, Katalonia, Walencia, Murcja, Andaluzja, La Rioja, Nawarra, Aragonia, Kastylia-Leon, Kastylia-La Mancha, Estremadura, Madryt, Baleary, Wyspy Kanaryjskie i Gibraltar.
W rozdziale charakteryzuj膮cym spo艂ecze艅stwo hiszpa艅skie znajdziemy te偶 fragmenty dotycz膮ce polskich imigrant贸w w Hiszpanii – podana w nich liczba oficjalna 11 342 os贸b mo偶e mie膰 jednak niewiele wsp贸lnego z realiami. Od wielu miesi臋cy media donosz膮 o imigrantach zarobkowych z Polski, szczeg贸lnie kobietach, kt贸rzy trafiaj膮 do Hiszpanii, nikn膮c tam na czarnym rynku pracy… Ko艅cowa cz臋艣膰 rozdzia艂u po艣wi臋cona jest powa偶nym problemom zagra偶aj膮cym bezpiecze艅stwu pa艅stwa – mianowicie terroryzmowi. Ksi膮偶ka, jak wspomnieli艣my, powstawa艂a w ub.r. st膮d te偶 g艂贸wny akcent w zawartych w niej informacjach zosta艂 po艂o偶ony na “wewn臋trzny” separatystyczny terroryzm spod znaku ETA. Jak ju偶 dzi艣 wiadomo, nie mniej istotnym problemem, wspomaganym przez zjawisko masowej migracji z kraj贸w Maghrebu, staje si臋 terroryzm organizacji o charakterze ekstremalnym, powi膮zanych z Al-Kaid膮. Zamachy 11 marca br. by艂y dla Hiszpan贸w nies艂ychanie traumatycznym prze偶yciem i spowodowa艂y znacz膮ce zmiany w 艣wiadomo艣ci Hiszpan贸w – poczucie zagro偶enia jest teraz zwi膮zane bardziej z “nowym” przeciwnikiem ni偶 baskijskimi separatystami.
Do kontakt贸w polsko-hiszpa艅skich autorka wraca w specjalnym rozdziale po艣wi臋conym tej kwestii. Odnotowuje pierwsze wzmianki o Polsce w zapiskach Ibrahima ibn Jakuba (ok. 960-965 r.), a p贸藕niej 艣ledzi kolejne powi膮zania od dynastycznych przez kontakty religijne, dyplomatyczne i kulturalne, po Rok Polski w Hiszpanii (w 2002 r.) – cykl promuj膮cych Polsk臋 przedsi臋wzi臋膰 przygotowywany, tak jak por贸wnywalne imprezy w Austrii czy Szwecji, przez Instytut Adama Mickiewicza. Rozdzia艂y dotycz膮ce kontakt贸w Polski z poszczeg贸lnymi krajami UE b臋d膮 zapewne stanowi膰 jeden z charakterystycznych element贸w serii – w innej publikacji, po艣wi臋conej Grecji, znajdowa艂 si臋 analogiczny rozdzia艂.
Ksi膮偶k臋 zamyka rozdzia艂 po艣wi臋cony staraniom Madrytu o przyj臋cie Hiszpanii do UE, a nast臋pnie – funkcjonowaniu Hiszpanii w ramach Pi臋tnastki. Tu warto doda膰, 偶e w Polsce europejska “艣cie偶ka” tego po艂udniowego kraju powinna by膰 szczeg贸lnie wnikliwie obserwowana, gdy偶 z Hiszpani膮 艂膮czy nas nie tylko podobny potencja艂 kraju, ale i skomplikowana dramatyczna historia. Szybka transformacja kraju, kt贸ry przez kilka dziesi臋cioleci by艂 izolowan膮 w skali Europy, “mi臋kk膮” co prawda w schy艂kowym okresie, ale jednak – dyktatur膮, uwa偶ana jest za wzorcow膮. Nie darmo podczas r贸偶nego rodzaju for贸w gospodarczych i naukowych, jakie odbywaj膮 si臋 w naszym kraju, g艂os Hiszpan贸w s艂uchany jest z uwag膮.
(mj)