Puls iata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ AFGANISTAN ] Ana Tortajada „Zd艂awiony krzyk” Wydawnictwo Amber Sp. z o.o., Warszawa 2001
Relacja hiszpa艅skiej dziennikarki z podr贸偶y do Pakistanu i Afganistanu latem 2000 r. Autorka zajmuje si臋 problematyk膮 sytuacji kobiet na 艣wiecie – w tym przypadku skoncentrowa艂a si臋 na Afgankach. W ksi膮偶ce sportretowane zosta艂o 艣rodowisko afga艅skich uchod藕c贸w w Pakistanie oraz kobiece „podziemie” w Afganistanie.

Podobno w ci膮gu p贸艂 roku po premierze tej ksi膮偶ki ukaza艂o si臋 jej dziewi臋膰 wyda艅. Informacje polskiego wydawcy obejmuj膮 te偶 tak膮 – Ana Tortajada na wniosek Kr贸lowej Zofii zosta艂a uhonorowana tytu艂em Kobiety Roku przyznawanym przez Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.


Bez wzgl臋du na popularno艣膰 ksi膮偶ki Tortajady, trzeba zaznaczy膰, 偶e z wi臋kszo艣ci膮 informacji w niej zawartych zapozna膰 si臋 mo偶na by艂o wcze艣niej. Zas艂ug膮 autorki by艂o jednak pragnienie przekonania si臋 naocznie, jaka jest sytuacja kobiet w Afganistanie oraz w obozach uchod藕c贸w w Pakistanie.


“Zd艂awiony krzyk” powsta艂 z inspiracji spotkanej przez autork臋 dzia艂aczki organizacji HAWCA, pracuj膮cej na rzecz poprawy losu afga艅skich kobiet. Na kartach ksi膮偶ki poznamy wiele os贸b zwi膮zanych zar贸wno z HAWCA, jak i inn膮 – legendarn膮 – organizacj膮: RAWA (za艂o偶on膮 w 1977 r. przez afga艅skie intelektualistki pragn膮ce broni膰 praw kobiet). Tortajada przedstawia histori臋 obu ruch贸w, a tak偶e sposoby ich dzia艂ania.


Ksi膮偶ka jest dziennikiem podr贸偶y. Wi臋kszo艣膰 pracy powsta艂a jednak na terenie Pakistanu, w Peszawarze, i w znacz膮cej mierze odnosi si臋 do sytuacji afga艅skich uchod藕c贸w u wschodniego s膮siada Afganistanu. Tortajada opisa艂a losy zar贸wno ca艂ej uchod藕czej spo艂eczno艣ci, jak i rodziny, kt贸ra j膮 go艣ci艂a w Peszawarze i s膮siad贸w, przyjaci贸艂, krewnych gospodarzy. Niepo艣lednie miejsce zajmuje tu pr贸ba oddania 偶ycia w afga艅skiej dzielnicy miasta. Zasygnalizowany jest temat podzia艂贸w mi臋dzy uchod藕cami, przebiegaj膮cych mi臋dzy poszczeg贸lnymi grupami etnicznymi Afganistanu (Tad偶ycy, Hazarzy, Pusztuni). Opisy te dotycz膮 jednak tych grup, kt贸re ju偶 si臋 w Pakistanie zadomowi艂y. Inna sytuacja panuje w obozach uchod藕c贸w – jeden z takich oboz贸w znajdowa艂 si臋 w okolicach Peszawaru – autorka dowiedzi艂a go i zapis tej wizyty r贸wnie偶 znajdziemy w “Zd艂awionym krzyku”. Historie poszczeg贸lnych os贸b z miasta i obozu tworz膮 zar贸wno galeri臋 tragicznych postaci, jak i zbiorowy portret spo艂ecze艅stwa.


Jednak o wiele istotniejsze od opisania dramatu narodu wydaje si臋 by膰 dla Tortajady poszukiwanie sposob贸w poprawy sytuacji i ludzi, kt贸rzy w tym kierunku dzia艂aj膮. St膮d wspomniane wy偶ej cz臋艣ci ksi膮偶ki po艣wi臋cone HAWCA i RAWA, st膮d te偶 wynika艂y wizyty w dziesi膮tkach warsztat贸w tkackich, prymitywnych cegielniach czy bazarach. Przebywaj膮c w Afganistanie Tortajada mia艂a okazj臋 spotka膰 si臋 te偶 z uczestniczkami tajnych kurs贸w edukacyjnych i zawodowych w Kabulu.


W艂a艣nie wizyta w Kabulu tworzy “dramaturgiczn膮” o艣 ksi膮偶ki. Plan autorki zak艂ada艂 wizyt臋 w Kabulu, by naocznie przekona膰 si臋, jakie s膮 afga艅skie realia. W ten spos贸b do dziennika trafi艂y zapiski ze spotkania z talibskim konsulem w Pakistanie, przebieg stara艅 o wiz臋, a nast臋pnie samej kilkudniowej wizyty w pa艅stwie talib贸w i wszechobecnej talibskiej “bezpieki”.


Wszystko to uzupe艂nione jest dodatkowymi informacjami – elementami historii Afganistanu, opisami najabsurdalniejszych praw wprowadzonych przez ludzi mu艂艂y Omara po przej臋ciu przez nich w艂adzy, obserwacjami z drogi do Kabulu, pr贸b膮 podsumowania “fenomenu” afga艅skiej burki, a wreszcie – wiedz膮 o obyczajach i tradycji (tu zw艂aszcza obszerny opis aroosee – za艣lubin).


Dodatkiem do zasadniczej tre艣ci dziennika jest chronologia historii Afganistanu w XX wieku, zawieraj膮ca najwa偶niejsze daty i wydarzenia z ubieg艂ego stulecia afga艅skiej historii. Ca艂o艣膰 okreszona gdzieniegdzie kilkoma s艂owami komentarza.


“Zd艂awiony krzyk” to barwna i ciekawa lektura, co pozwala poleci膰 go wszystkim mi艂o艣nikom reporta偶u czy “l偶ejszej” literatury faktu. Na szcz臋艣cie, jest niemal pozbawiony banalnych refleksji i quasi-poetyckich metafor, j臋zyk ksi膮偶ki jest spokojny i rzeczowy. Z kolei dla os贸b zainteresowanych Afganistanem i maj膮cych ju偶 za sob膮 lektur臋 innych ksi膮偶ek po艣wi臋conych temu krajowi (a ukaza艂o si臋 ich w Polsce ca艂kiem sporo), dziennik Tortajady zbyt wiele nie wniesie – ale i tu warto pozna膰 przynajmniej te fragmenty, kt贸re odnosz膮 si臋 do organizacji HAWCA i RAWA.


(mj)