Puls iata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ BELGIA ] J贸zef 艁aptos „Belgia”, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2005
Pozycja z serii „Poznajemy Uni臋 Europejsk膮” – skondensowane kompendium wiedzy o najnowszej historii Belgii, jej bie偶膮cej sytuacji, systemie politycznym, spo艂ecze艅stwie, itp.

Ksi膮偶k臋 otwiera zbi贸r og贸lnych informacji o Belgii – przede wszystkim dotycz膮cych geografii, spo艂ecze艅stwa, gospodarki i symboliki narodowej. Nast臋pnie autor przedstawia zarys historii Belg贸w – pocz膮wszy od plemion Belg贸w w staro偶ytno艣ci, przez histori臋 wczesno艣redniowiecznych najazd贸w germa艅skich, pa艅stwo Karoling贸w, podzia艂 Niderland贸w, rz膮dy ksi膮偶膮t burgundzkich, panowanie Hiszpanii, austriackich Habsburg贸w, rewolucj臋 brabanck膮, przy艂膮czenie do Francji – a偶 po powstanie Kr贸lestwa Niderland贸w, a wreszcie powstanie niepodleg艂ej Belgii (1830) i uchwalenie konstytucji nowego pa艅stwa.



W kolejnych akapitach ksi膮偶ki autor koncentruje si臋 ju偶 na dziejach nowo偶ytnego pa艅stwa belgijskiego – jego problemach wewn臋trznych (j臋zykowych, edukacyjnych, wyznaniowych), reformach socjalnych czy postaciach tworz膮cych histori臋 kraju. W kr贸tkich streszczeniach poznajemy sytuacj臋 Belgii w okresie wojen 艣wiatowych i mi臋dzywojnia (m.in. decyzj臋 o porzuceniu neutralno艣ci w 1919 r.). Istotny fragment „historycznego” rozdzia艂u opracowania po艣wi臋cony zosta艂 wsp贸艂czesno艣ci Belgii – od abdykacji Leopolda III w 1951 r., przez utrat臋 kolonii, narastanie antagonizm贸w j臋zykowych u progu lat 60. – co zaowocowa艂o podzia艂em kraju na strefy j臋zykowe i regionalizacj膮, a w ko艅cu przyj臋ciem ustroju federalnego (1993). R贸wnie偶 t臋 cz臋艣膰 pracy uzupe艂niaj膮 biogramy najwa偶niejszych polityk贸w belgijskich ostatniego p贸艂wiecza – takich jak Willy Claes, Jean-Luc Dehaene, Guy Verhofstadt.


 


Swoistym rozwini臋ciem informacji odnosz膮cych si臋 do historii jest kolejny rozdzia艂 – dotycz膮cy ustroju politycznego i bezpiecze艅stwa pa艅stwa. Znajdziemy w nim informacje o konstytucji z 1831 r., charakterystyk臋 w艂adz ustawodawczych, wykonawczych, region贸w, wsp贸lnot, s膮d贸w. Z kolei przemiany ustrojowe, do jakich dosz艂o w ostatnich latach zosta艂y sprowadzone do najwa偶niejszych element贸w – pojawienia si臋 has艂a federalizacji, stopniowego wzrostu jego popularno艣ci, a偶 po uchwalenie nowelizacji konstytucji w 1970 r. (inne poprawki w konstytucji wprowadzono w latach 1980 i 1988 r.). Lata 70. i 80. by艂y r贸wnie偶 okresem zmian w strukturze partii politycznych, istotnych zmian na scenie politycznej i podzia艂贸w w ruchu zwi膮zkowym. W tym rozdziale znajdziemy te偶 kr贸tki opis poszukiwania przez Belgi臋 gwarancji bezpiecze艅stwa, kt贸re zaprowadzi艂o kraj do NATO.


 


Kolejny rozdzia艂 ksi膮偶ki to opracowanie podstawowych kwestii ze sfery spo艂ecznej. Autor przedstawia tu struktur臋 ludno艣ci, zarys polityki spo艂ecznej (zw艂aszcza w zakresie zatrudnienia), a w ko艅cu – w obszernym, jak na to opracowanie, fragmencie – kwesti臋 imigracji. Nap艂yw imigrant贸w zacz膮艂 si臋 ju偶 w latach 30., utrzyma艂 po II wojnie 艣wiatowej, a wzm贸g艂 w latach 70. i 80., co sta艂o si臋 powodem istotnych problem贸w i wyzwa艅 dla polityki asymilacji. R贸wnie pal膮cym problemem staje si臋 sfera religijna.


 


Nie mniej istotn膮 sfer膮 – zaprezentowan膮 tu proporcjonalnie obszernie – jest kultura i obyczajowo艣膰 Belg贸w. „Minikompendium” zawiera informacje o najwa偶niejszych dzie艂ach architektury, malarstwa, rze藕by czy literatury (w podziale na epoki historyczne). Tekst uzupe艂niaj膮 tu liczne ilustracje oraz biogramy najwa偶niejszych postaci takich jak Victor Horta, Maurice Maeterlinck, Ernest-Gaston Solvay, Georges Simenon, Herge Remi i inni. Do tego nale偶y doda膰 charakterystyk臋 lokalnego folkloru oraz kuchni.


 


W sz贸stym rozdziale autor koncentruje si臋 na problemach m艂odzie偶y, a tak偶e systemie o艣wiatowym i 艣rodowiskach naukowych. Znajdziemy tu m.in. om贸wienie tej problematyki w kontek艣cie konflikt贸w j臋zykowych w Belgii.


 


Tradycyjnie w przypadku serii „Poznajemy Uni臋 Europejsk膮” odr臋bny rozdzia艂 zawiera opis integracji pa艅stwa ze strukturami europejskimi. Belgia zaliczana jest dzi艣 do grupy zwanej w publicystyce „twardym rdzeniem” UE, co wynika r贸wnie偶 z faktu, 偶e historia Wsp贸lnot Europejskich by艂a niemal偶e od zarania pisana tak偶e przez polityk贸w z tego kraju, za艣 zbli偶enie do siebie kraj贸w Beneluksu sta艂o si臋 wzorcem dla architekt贸w Unii. J贸zef 艁aptos zwi臋藕le opisa艂 na kartach tego opracowania poszczeg贸lne wydarzenia, kt贸re coraz mocniej wi膮za艂y ze sob膮 pa艅stwa europejskie – ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem Belgii. Swoistym uzupe艂nieniem mo偶e by膰 jeden z ko艅cz膮cych ksi膮偶k臋 rozdzia艂贸w – po艣wi臋cony stanowisku Belgii wobec rozszerzenia UE o pa艅stwa Europy 艢rodkowo-Wschodniej (tu znale藕膰 mo偶na zar贸wno informacje o „filozofii” belgijskich elit politycznych w kwestii tego procesu, jak i konkretnych dzia艂aniach, podejmowanych np. podczas sprawowania prezydencji UE).


 


Opracowanie by艂oby niepe艂ne bez naszkicowania sytuacji gospodarczej. Ekonomiczny profil kraju zawiera opis gospodarczej specyfiki pa艅stwa (elastycznej polityki rz膮d贸w w tym zakresie, r贸偶nic regionalnych, decyduj膮cych dzi艣 o sytuacji region贸w Flandria i Walonia). Osobnych fragment贸w doczeka艂y si臋 sektory energetyki, us艂ug i rolnictwa. Ciekawostk膮 mo偶e by膰 te偶 fragment odnosz膮cy si臋 do zagranicznego kapita艂u w belgijskiej gospodarce.


 


Prac臋 zamyka kilkustronicowy opis kontakt贸w mi臋dzy Belgi膮 a Polsk膮 na przestrzeni dziej贸w. Kontakty te rozpocz臋艂y si臋 w 艣redniowieczu, a zintensyfikowa艂y w okresie rozbior贸w. Z ksi膮偶ki wynika, 偶e dzisiejsze relacje mi臋dzy naszymi pa艅stwami ograniczaj膮 si臋 jednak niemal偶e wy艂膮cznie do relacji kulturalnych i naukowych…


 


Suplementami do pracowania s膮 spisy skr贸t贸w i najistotniejszych pozycji, jakie autor poleca czytelnikom chc膮cym poszerzy膰 sw膮 wiedz臋 o Belgii. Znajdziemy tu tak偶e informator adresowy (r贸wnie偶 adresy internetowe), a tak偶e – projekt lekcji po艣wi臋conej Belgii wraz ze stosownymi zadaniami.


 


(mj)