www.puls-swiata.subnet.pl
|
[ JUGOS艁AWIA – TRYBUNA艁 HASKI ] Slavenka Drakuli膰 „Oni nie skrzywdziliby nawet muchy. Zbrodniarze wojenni przed Trybuna艂em w Hadze” Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2006
Portrety kilkunastu os贸b oskar偶onych i skazanych przed Trybuna艂em Haskim. Plus pr贸ba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co kierowa艂o lud藕mi, kt贸rzy sprawili, 偶e rozpad Jugos艂awii by艂 tak brutalny i krwawy.
Drakuli膰 wyda艂a swoj膮 ksi膮偶k臋 d艂ugo po tym, jak wojna na Ba艂kanach przyci膮ga艂a uwag臋 艣wiata. By膰 mo偶e dlatego postanowi艂a otworzy膰 j膮 brykiem z jugos艂owia艅skiej historii. W dw贸ch otwieraj膮cych j膮 rozdzia艂ach znajdziemy eseje, opisuj膮ce pokr贸tce histori臋 rozpadu Federacji Jugos艂owia艅skiej i dotykaj膮ce spraw takich, jak pami臋膰 historyczna i manipulowanie ni膮, skomplikowana historia narod贸w, kt贸rym przysz艂o budowa膰 po II wojnie 艣wiatowej socjalistyczn膮 Jugos艂awi臋 itd. Niew膮tpliwie lata 90. docisn臋艂y tylko p臋tl臋, kr臋puj膮c膮 Serb贸w, Chorwat贸w i Bo艣niak贸w. Trybuna艂 w Hadze, traktowany jako obiektywne forum oceny najnowszej historii Ba艂kan贸w m贸g艂by nieco rozs膮dzi膰 po艂udniowych S艂owian. Ale tylko m贸g艂by, bo jednocze艣nie autorka odnotowuje z rozczarowaniem, 偶e si艂a narodowych mit贸w jest znacznie wi臋ksza ni偶 tony dokument贸w, opisuj膮cych w administracyjny wr臋cz spos贸b zbrodnie, do jakich dopu艣ci艂y si臋 strony konfliktu...
Przez karty tej ksi膮偶ki przewijaj膮 si臋 ludzie odpowiedzialni za najwi臋ksze i najs艂ynniejsze zbrodnie tej wojny. Serbscy oprawcy z „oboz贸w koncentracyjnych” w kopalniach Omarska i Keraterm. Chorwaci, kt贸rzy wymordowali i wyp臋dzili nie-chorwack膮 ludno艣膰 Gospicia, z bohaterem narodowym, genera艂em Mirko Noracem, na czele. Gwa艂ciciele tysi臋cy kobiet z miasta Focza. Kilku prostych ludzi, jak Dra偶en Erdemovi膰, 偶o艂nierz zmuszony do rozstrzelania setek ludzi podczas czystek etnicznych, kt贸ry jako jeden z pierwszych zg艂osi艂 si臋 do Hagi i opowiedzia艂 o ludob贸jstwie, jakiego by艂 艣wiadkiem i w jakim uczestniczy艂. Jak Goran Jelisi膰, „spokojny w臋dkarz” sprzed wojny, kt贸ry w maju 1992 roku zabi艂 ponad stu wi臋藕ni贸w obozu w Brczku. I kilku tych z pierwszych stron gazet, o kt贸rych pami臋ta dzi艣 ka偶dy konsument medi贸w – Slobodan Miloszevi膰, Ratko Mladi膰 czy by艂a prezydent Republiki Serbskiej w Bo艣ni, Biljana Plavszi膰.
Portrety kre艣lone przez Drakuli膰 dalece wykraczaj膮 poza zwyk艂膮 relacj臋 z sali s膮dowej, opis zachowania pods膮dnych czy zeznania 艣wiadk贸w. Drakuli膰 nieraz pokazuje te偶 dzisiejsz膮 rzeczywisto艣膰, blisko powi膮zan膮 z latami wojny. W Chorwacji jednym z najsilniejszych lobby s膮 organizacje weteran贸w, a lewica pod przyw贸dztwem Ivicy Raczana (obj臋艂a w艂adz臋 po 艣mierci chorwackiego demiurga wojny, Franjo Tudjmana) w niczym nie przyczyni艂a si臋 do ods艂oni臋cia mrocznych tajemnic najnowszej historii kraju. Dopiero proces morderc贸w z miejscowo艣ci Gospi膰, tocz膮cy si臋 nie w Hadze lecz w chorwackiej Rijece przyczynia si臋 do rozliczenia „bohater贸w narodowych”.
Poza zbrodniami pope艂nionymi przez bohater贸w ksi膮偶ki Drakuli膰 pokazuje cz臋sto r贸wnie偶 ich 偶ycie prywatne. W dw贸ch osobnych rozdzia艂ach przedstawia nam zwi膮zek Slobodana Miloszevicia i Miry Markovi膰. Jego biurokratyzm i wyobcowanie, w po艂膮czeniu z jej 偶膮dz膮 w艂adzy, sk艂onno艣ci膮 do zakulisowych gier i rz膮dzenia Serbi膮 stworzy艂y mieszank臋 wybuchow膮. R贸wnie ciekawy jest rozdzia艂 po艣wi臋cony Ratko Mladiciowi, gdzie na r贸wni autorka pokazuje jego charyzm臋, mit „niebia艅skiego bohatera”, a zarazem emocjonaln膮 pustk臋 i kompletny brak empatii, r贸wnie偶 wobec w艂asnej rodziny.
Jak napisa艂a Drakuli膰, przyczyn膮 powstania dzie艂a by艂a zwyk艂o艣膰, codzienno艣膰 tych ludzi. Pr贸ba doj艣cia zar贸wno do przyczyn wybuchu tej wojny, jak i przyczyn przemiany „spokojnych w臋dkarzy” w okrutnych morderc贸w. Czy to pr贸ba udana? W pewnym sensie tak. Tych konkretnych ludzi autorka, jak si臋 wydaje, zdiagnozowa艂a trafnie...
Docieraj膮c do ostatnich kart ksi膮偶ki czeka nas by膰 mo偶e najbardziej wstrz膮saj膮cy rozdzia艂. Opis aresztu w Scheveningen, gdzie przetrzymywani s膮 pods膮dni Trybuna艂u Haskiego. Tu kilkudziesi臋ciu wysokiej rangi aresztant贸w z r贸偶nych kraj贸w by艂ej Jugos艂awii razem objada si臋 posi艂kami przygotowywanymi przez Rahima Ademiego, Chorwata alba艅skiego pochodzenia, oskar偶onego o zbrodnie na ludno艣ci serbskiego w Krajinie. Serbowie, Chorwaci i Bo艣niacy zgodnie czytaj膮 gazety i ksi膮偶ki, ucz膮 si臋 j臋zyk贸w i gry na instrumentach, ogl膮daj膮 filmy i mecze. Chodz膮 na masa偶e i do psychologa. Harmonia niczym niegdy艣 w Jugos艂owia艅skiej Armii Ludowej. 呕adnych wyrzut贸w, dyskusji, refleksji. Slobodana Miloszevicia zaczepi艂 tylko... Serb, Goran Jelici膰 (ksi膮偶ka powsta艂a przed 艣mierci膮 Miloszevicia). Reszta odnosi艂a si臋 do niego z szacunkiem – a po 艣mierci dyktatora wysma偶y艂a frapuj膮cy nekrolog, wychwalaj膮cy jego przymioty i znaczenie w europejskiej historii.
Ta ksi膮偶ka to fascynuj膮cy epilog wojny w Jugos艂awii. Warto j膮 przeczyta膰, tym bardziej, 偶e autorka jest doskona艂膮 pisark膮 i jej teksty ch艂onie si臋 b艂yskawicznie. Polecamy.
(mj)