Puls iata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
[ BO艢NIA I HERCEGOWINA ] Emir Suljagi膰 „Poczt贸wki z grobu”, Wydawnictwo Czarne, Wo艂owiec 2007
Wspomnienia bo艣niackiego dziennikarza z ponad trzech lat obl臋偶enia Srebrenicy oraz jego tragicznego, ludob贸jczego fina艂u.

Emir Suljagi膰 do Srebrenicy trafi艂 jako m艂ody ch艂opak, w艂a艣ciwie jeszcze nastolatek. Uciek艂 tu wraz ze swoj膮 rodzin膮 z jednej z wsi w tej cz臋艣ci Bo艣ni. Sp臋dzi艂 – najpierw z bliskimi, a potem sam – ponad trzy lata, od wiosny 1992 roku po wej艣cie wojsk serbskich do miasta latem 1995 roku. W „Poczt贸wkach z grobu” zebra艂 swoje wspomnienia, po cz臋艣ci „by da膰 艣wiadectwo”, po cz臋艣ci – by rozprawi膰 si臋 z w艂asnymi upiorami.

Jego relacja balansuje mi臋dzy gorzk膮 refleksj膮, a zapisem trudnej egzystencji w obl臋偶onej enklawie (bo te偶 Srebrenica, mimo statusu „strefy bezpiecze艅stwa ONZ”, de facto by艂a obl臋偶ona w spos贸b tylko niewiele mniej uci膮偶liwy ni偶 Sarajewo). Na kolejnych stronach znajdziemy opisy walki o 偶ywno艣膰, o ubrania i pr膮d, o dost臋p do pomocy humanitarnej, o po艂膮czenia radiowe z krewnymi przebywaj膮cymi w innych „strefach bezpiecze艅stwa”. Wszystko to pod spadaj膮cymi znienacka pociskami mo藕dzierzowymi, a w niekt贸rych miejscach miasta – pod ogniem z serbskich pozycji. W tej trudnej, a zarazem bardzo monotonnej, egzystencji ludzie walczyli o resztki normalnego 偶ycia.

Wiele miejsca Suljagi膰 po艣wi臋ci艂 ludziom, kt贸rych wtedy spotka艂. Nieliczni z nich prze偶yli obl臋偶enie i masakr臋, kt贸ra je zako艅czy艂a. Ich historie s膮 esencj膮 ksi膮偶ki. Sam autor uratowa艂 si臋 dzi臋ki temu, 偶e jako t艂umacz B艂臋kitnych He艂m贸w znalaz艂 si臋 na li艣cie personelu ONZ.

„Poczt贸wki z grobu” s膮 lu藕n膮 gar艣ci膮 wspomnie艅 – nie tworz膮 ani kroniki wydarze艅 w Srebrenicy, ani jakiej艣 szczeg贸lnej konstrukcji narratorskiej. Jednak ta relacja (pierwsza spo艣r贸d co najmniej kilku ksi膮偶ek napisanych przez tych, co „prze偶yli Srebrenic臋”) ma olbrzymie znaczenie – pokazuje wojn臋 w Bo艣ni od jej codziennej, nieludzko monotonnej i „zwyczajnej” strony.

W艣r贸d wielu anegdot i fakt贸w opisanych przez Suljagicia w „Poczt贸wkach” znajdziemy te偶 艣lady frapuj膮cych wydarze艅 rozgrywaj膮cych si臋 w trakcie obl臋偶enia. Autor potwierdza, 偶e w艂adze miasta b艂yskawicznie znalaz艂y spos贸b na zagarni臋cie pomocy humanitarnej, 偶e w mie艣cie odbywa艂y si臋 szwindle, 偶e demilitaryzacja „strefy bezpiecze艅stwa” by艂a iluzoryczna, a wreszcie – 偶e holenderskie B艂臋kitne He艂my by艂y mocno „zaprzyja藕nione” z Serbami, a w krytycznych chwilach, gdy Serbowie wywozili m臋偶czyzn ze Srebrenicy, by ich rozstrzela膰, wiadomo ju偶 by艂o, co si臋 dzieje. I nikt nie kiwn膮艂 palcem. Zarazem nie wspomina jednak o rzekomym udziale Holendr贸w w masakrze (bo i takie opowie艣ci kr膮偶膮) i innych incydentach z ich udzia艂em.

„Poczt贸wki z grobu” to pierwsza ksi膮偶ka po艣wi臋cona tym wydarzeniom wydana w Polsce. To nieodzowna lektura dla tych, kt贸rzy interesuj膮 si臋 Ba艂kanami oraz histori膮 najnowsz膮. Ksi膮偶k臋 Suljagicia warto jednak poleci膰 wszystkim, by艣my pami臋tali, 偶e tamte wydarzenia rozegra艂y si臋 w艂a艣ciwie na naszych oczach.

(mj)