www.puls-swiata.subnet.pl
|
Wspomnienia generała Wehrmachtu
„Walka o ÅšlÄ…sk 1944/1945” to jedno z nielicznych dostÄ™pnych w jÄ™zyku polskim Å›wiadectw pozostawionych przez wojskowych III Rzeszy. Pozycja subiektywna, ale dla historyków i miÅ‚oÅ›ników II wojny Å›wiatowej bardzo cenna.
GeneraÅ‚ Hans von Ahlfen byÅ‚ dowódcÄ… Brygady Pionierów oraz uczestnikiem walk, toczÄ…cych siÄ™ w czasie odwrotu Wehrmachtu ze ÅšlÄ…ska jesieniÄ… 1944 i wiosnÄ… 1945 roku. Przez kilka tygodni dowodziÅ‚ obronÄ… Festung Breslau (czyli WrocÅ‚awia, oczywiÅ›cie). W niektórych z opisanych wydarzeÅ„ uczestniczyÅ‚ osobiÅ›cie, co czyni tÄ™ książkÄ™ po części literaturÄ… pamiÄ™tnikarskÄ…. Przede wszystkim jednak odwoÅ‚uje siÄ™ do relacji innych oficerów.
Opowieść generaÅ‚ów o klÄ™sce na froncie wschodnim nie jest Å‚atwÄ… lekturÄ… – von Ahlfen przede wszystkim streszcza tu przebieg walk, wiÄ™c roi siÄ™ tu od opisów kolejnych pozycji, wojskowej frazeologii oraz ocen przygotowania i wyposażenia oddziaÅ‚ów. Co ciekawe, autor znalazÅ‚ też nieco miejsca na streszczenie historii ÅšlÄ…ska, a także – co już mniej zaskakujÄ…ce – wczeÅ›niejszych dziaÅ‚aÅ„ na froncie wschodnim. Trzeba tu podkreÅ›lić, że drobiazgowy opis kolejnych dni walk na Å›lÄ…skim odcinku frontu zilustrowany zostaÅ‚ dziesiÄ…tkami fotografii.
Nie mniej ciekawa od treÅ›ci książki jest historia jej powstania. „Walka o ÅšlÄ…sk” zostaÅ‚a opublikowana w Niemczech w 1963 r., w momencie, gdy zachodni Niemcy rozpoczynali otwartÄ… dyskusjÄ™ o III Rzeszy, a na uniwersytety wkraczaÅ‚o pokolenie, które pięć lat później miaÅ‚o stać na czele mÅ‚odzieżowej rewolty spoÅ‚eczno-politycznej. Książka byÅ‚a wznawiana aż sześć razy – i jest klasycznÄ… pozycjÄ…, broniÄ…cÄ… „rycerskiego Wehrmachtu” jako siÅ‚y zmanipulowanej i wykorzystanej przez nazistowski reżim. NiewÄ…tpliwie po części za popularność tÄ™ odpowiada też fakt, że „Walka...” odwoÅ‚uje siÄ™ do mitologii Å›lÄ…skiego heimatu – i dziÄ™ki temu trafia choćby do licznego grona niemieckich WypÄ™dzonych.
Pozycja adresowana przede wszystkim do historyków.
(mj)