![]() www.puls-swiata.subnet.pl
|
To historia dwóch rodzin Kazanci, których losy splotÄ… siÄ™ wkrótce... Pierwsza mieszka w Stambule i tworzy jÄ… przede wszystkim liczne grono kobiet – od nestorki rodu, nazywanej MaleÅ„kÄ…, przez zwariowane ciotki (z których jedna zawarÅ‚a pakt z dżinami), po narwanÄ… dziewiÄ™tnastolatkÄ™ AsyÄ™.
Równie zbuntowana jest Armanusz – 19-latka o ormiaÅ„skich korzeniach, latoroÅ›l rodziny mieszkajÄ…cej w Stanach Zjednoczonych. To córka Rose i pasierbica tureckiego emigranta, Mustafy Kazanci, który najwyraźniej próbuje w USA uciec od wÅ‚asnej przeszÅ‚oÅ›ci...
Wszystkie postaci w tej książce, z mniejszym lub wiÄ™kszym powodzeniem, próbujÄ… zmierzyć siÄ™ z wÅ‚asnÄ… przeszÅ‚oÅ›ciÄ…... i przyszÅ‚oÅ›ciÄ…. PopadajÄ… w stany depresyjne i euforyczne naprzemian, toczÄ… wielogodzinne dysputy o życiu i przeznaczeniu, smucÄ… siÄ™ i cieszÄ…. W przeciwieÅ„stwie do wczeÅ›niej wydanej w Polsce powieÅ›ci Åžafak – „Pchlego paÅ‚acu” – „BÄ™kart...” to książka cieplejsza, napisana z nieco wiÄ™kszym poczuciem humoru i pewnym życiowym stoicyzmem.
Ale też z wiÄ™kszym zaciÄ™ciem politycznym, czy spoÅ‚ecznym. Bohaterki powieÅ›ci toczÄ… rozmowy o bliskowschodniej tożsamoÅ›ci Turków, o nacjonalizmie i historii. Jedna z bohaterek niemal nie zaprowadziÅ‚a autorki za kraty – wystarczyÅ‚a wzmianka o masakrach Ormian w Turcji w czasach I wojny Å›wiatowej, by prawdziwi nacjonaliÅ›ci oskarżyli pisarkÄ™ o „obrazÄ™ tureckoÅ›ci” (niesÅ‚awny artykuÅ‚ 301 tureckiego kodeksu karnego) i wytoczyli jej proces.
Ale nie ma tego zÅ‚ego... Podobny proces miaÅ‚ w tym samym mniej wiÄ™cej czasie Orhan Pamuk – i akurat wtedy otrzymaÅ‚ LiterackÄ… NagrodÄ™ Nobla. Wkrótce później sÄ…d odrzuciÅ‚ oskarżenia w obu tych przypadkach. Za to powieść Åžafak dostaÅ‚a darmowÄ… reklamÄ™ – tylko w Turcji kupiÅ‚o jÄ… 150 tysiÄ™cy czytelników.
Polecamy!
(mj)