Puls ¦wiata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
W polskim Teksasie

Sklepy SpoÅ‚em, kolejki, narzÄ™dziownie wielkich fabryk i nadzieja na spadek po krewnym ze Stanów… „My, wÅ‚aÅ›ciciele Teksasu” MaÅ‚gorzaty Szejnert to niezwykÅ‚a podróż w realia PRL: reportaże publikowane bez zmian w stosunku do oryginaÅ‚ów sprzed kilkudziesiÄ™ciu lat, bez komentarzy i wyjaÅ›nieÅ„. Å»ywy dokument poprzedniego ustroju.


KilkanaÅ›cie tekstów, jakie trafiÅ‚y do tego zbioru, opisuje dekadÄ™ miÄ™dzy 1969 a 1979 rokiem – lata wzglÄ™dnej stabilizacji, nie wolne jednak od codziennych trosk w specyficznym, zapomnianym już dziÅ› stylu. Epoka – którÄ… wciska siÄ™ dziÅ› w niewiele mówiÄ…ce zwroty „maÅ‚a stabilizacja” lub „epoka gierkowska” – z jednej strony byÅ‚a czasem, w którym zaczÄ™to patrzeć optymistycznie w przyszÅ‚ość, z drugiej jednak, byÅ‚a mocno zakorzeniona w przaÅ›noÅ›ci „realnego socjalizmu”. I o tych stronach ówczesnej rzeczywistoÅ›ci opowiada ta książka.

„WÅ‚aÅ›ciciele Teksasu” to panorama polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa – daleka, oczywiÅ›cie, od peÅ‚nego spektrum, zarazem peÅ‚na barwnych i bardzo charakterystycznych portretów. Na wstÄ™pie napotykamy zestaw kilku tekstów opisujÄ…cych Å›rodowiska robotników – i tych, którzy „walczyli” w fabrykach w pionierskich latach Polski Ludowej, jak i tych epoki lat 60. i 70.: z fabryk Ursusa i zakÅ‚adów FSO na warszawskim Å»eraniu, klientów fabrycznej stoÅ‚ówki i Å›wieżo otwartego, imponujÄ…cego Supersamu.

ChwilÄ™ potem zaglÄ…damy z kolei do „zwykÅ‚ych” domów. Poznajemy niewidomÄ… matkÄ™ trojga dzieci czy czÅ‚onków grupy aktorów z Olsztyna. Przez kilkadziesiÄ…t stron Å›ledzimy też losy dzieci z domu dziecka oraz ich adopcyjnych rodziców. Na drugim biegunie sÄ… elity: Profesorstwo – para naukowców, których kariery przypadÅ‚y na lata PRL, hodowca kwiatów Dziomdziora, co to „kiedy stolik siÄ™ chwieje, skÅ‚ada pięćsetkÄ™ i wkÅ‚ada pod nóżkÄ™”, niegdysiejszy dyrektor gimnazjum i bohater antynazistowskiego ruchu oporu dr WÅ‚adysÅ‚aw GÄ™bik.

Jeszcze innym lejtmotywem sÄ… w zbiorze tropy historii: autorka Å›ledzi m.in. losy XIX-wiecznego majÄ™tnego dziaÅ‚acza spod Augustowa, Karola Brzostowskiego, poszukuje Å›ladów historii w zakamarkach Krakowa, a wreszcie łączy historiÄ™ z PRL-owskÄ… teraźniejszoÅ›ciÄ… w tekÅ›cie, który daÅ‚ asumpt do tytuÅ‚u caÅ‚oÅ›ci: poÅ›wiÄ™conym zamieszaniu, jakie wywoÅ‚aÅ‚ potencjalny spadek po niejakim Ludwiku Napoleonie DembiÅ„skim (DÄ™bickim) z KÅ‚odzka. Ten ostatni wyemigrowaÅ‚ co prawda z Polski po powstaniu listopadowym – i zginÄ…Å‚ w 1836 r. w Ameryce. Za to zostawiÅ‚ dziedzicom kawaÅ‚ ziemi w Teksasie… A który z mieszkaÅ„ców PRL nie zrobiÅ‚by wszystkiego, żeby takowy posiadać?...

Rzecz dla wszystkich, którzy lubiÄ… historiÄ™ podawanÄ… w sposób nietypowy: rozbitÄ… na pojedyncze ludzkie losy i opisywanÄ… codziennym znojem. Nawet jeÅ›li nie arcydzieÅ‚o litrackie, to wciąż niezwykÅ‚y dokument.

(mj)