![]() www.puls-swiata.subnet.pl
|
Czy można zastÄ…pić – liczÄ…cÄ… już pewnie tysiÄ…ce pozycji – bibliotekÄ™ opowiadajÄ…cÄ… dzieje II wojny Å›wiatowej jednym tomem, nawet jeÅ›li siÄ™ga tysiÄ…ca stron? Odpowiedź brzmi, oczywiÅ›cie: nie. No chyba, że autorem tomu jest Antony Beevor.
Pod niezbyt wyszukanym tytuÅ‚em „II wojna Å›wiatowa” kryje siÄ™ tomiszcze zapeÅ‚nione barwnymi, plastycznymi opowieÅ›ciami z wszystkich najważniejszych frontów konfliktu, który przeoraÅ‚ Å›wiat w poÅ‚owie ubiegÅ‚ego stulecia. Ale nie tylko – a nawet nie przede wszystkim – o ruchy wojsk, ofensywy i bitwy tu chodzi. Beevor najchÄ™tniej pisze o polityce najważniejszych Å›wiatowych stolic wobec konfliktu, cytuje wspomnienia polityków, żoÅ‚nierzy i przeciÄ™tnych ludzi, wybiera i tworzy z tych relacji wojenny fresk.
OczywiÅ›cie, ktokolwiek zna – choćby pobieżnie – dzieje II wojny Å›wiatowej, może mieć wiele zastrzeżeÅ„ wobec dzieÅ‚a brytyjskiego historyka. Bo czemuż to masakra bydgoskich Niemców zajmuje tu wiÄ™cej miejsca niż masowe egzekucje urzÄ…dzane przez nazistów niemal od pierwszego dnia po przekroczeniu granic Rzeczpospolitej? Dlaczego z rozdziaÅ‚u majÄ…cego opowiadać o napaÅ›ci III Rzeszy na PolskÄ™ dowiemy siÄ™ wiÄ™cej o tym, co dziaÅ‚o siÄ™ wówczas w Londynie niż o obronie Warszawy przed ofensywÄ… Wehrmachtu? Dlaczego na kartach książki pojawia siÄ™ choćby Clark Gable, a nie ma sÅ‚owa o Janie Karskim?
To poniekÄ…d wÅ‚aÅ›nie specyfika tej książki. Autor nie sili siÄ™ bowiem na wskazywanie najważniejszych epizodów wojennych, opisywanie strategii wojskowych i losów najważniejszych przywódców czy bohaterów. Bardziej chce pokazywać logikÄ™ wydarzeÅ„, ciÄ…gi przyczynowo-skutkowe i strategie poszczególnych paÅ„stw – tak by czytelnikom na Zachodzie ostatecznie pokazać, dlaczego przebieg wojny byÅ‚ taki, a nie inny, oraz co doprowadziÅ‚o koniec koÅ„ców do konsekwencji wojny, jakie znamy z historii. I ta sztuka – syntezy gigantycznego materiaÅ‚u historycznego oraz setek prac analitycznych innych historyków – w olbrzymiej mierze mu siÄ™ udaÅ‚a.
Dlatego, zwÅ‚aszcza polski czytelnik, mógÅ‚by sformuÅ‚ować dÅ‚ugÄ… listÄ™ „życzeÅ„ i zażaleÅ„” wobec brytyjskiego historyka. Inna sprawa jednak, że wÅ‚aÅ›nie dla polskiego czytelnika lektura dzieÅ‚a napisanego wyraźnie z londyÅ„skiej perspektywy może być bardzo interesujÄ…ca: ze wzglÄ™du na innÄ… optykÄ™, podejÅ›cie do wojennych zmagaÅ„, rozkÅ‚ad akcentów. NiewÄ…tpliwie, atrakcyjny jest też sposób narracji – wzbogacony plastycznymi opisami, cytatami, emocjami. CoÅ›, w czym Beevor celuje: historia pisana z myÅ›lÄ… o przeciÄ™tnym czytelniku, chcÄ…cym nie tylko poznawać historiÄ™, ale też mieć czytelniczÄ… satysfakcjÄ™ z interesujÄ…cej lektury. Bez wzglÄ™du wiÄ™c na zastrzeżenia, po „II wojnÄ™ Å›wiatowÄ…” warto siÄ™gnąć – i uzupeÅ‚nić niÄ… liczne publikacje na temat losów Polski w czasie najwiÄ™kszego konfliktu w historii.
(mj)