Puls iata Logo
  www.puls-swiata.subnet.pl
Ministerstwo b贸lu
„Ministerstwo b贸lu” – to tytu艂 najnowszej ksi膮偶ki wybitnej chorwackiej pisarki i eseistki, Dubravki Ugre拧i膰. Ksi膮偶ka ukaza艂a si臋 nak艂adem wydawnictwa 艢wiat Literacki.

Raz jeszcze Ugre拧i膰 wnika w pojugos艂owia艅sk膮 rzeczywisto艣膰. Tym razem w ksi膮偶ce, kt贸ra w przejmuj膮cy spos贸b 艂膮czy fikcyjn膮 fabu艂臋 i rzeczywiste wydarzenia.

„Ministerstwo b贸lu” to opowie艣膰 o losach ludzi, kt贸rzy schronili si臋 przed wojnami na Ba艂kanach w, wydawa艂oby si臋 bezpiecznej, Holandii. Uchod藕cy (a mo偶e imigranci?) potrafili uciec przed fizycznym zagro偶eniem, ale trauma dopada ich bez ustanku. Wzmacniaj膮 j膮 dodatkowo poczucie bezsensu i wyobcowania w kraju bardzo – ale to bardzo – odmiennym od reali贸w ba艂ka艅skich. Jedni musz膮 walczy膰 z poczuciem winy, kolejni chc膮 zapomnie膰, a jeszcze inni piel臋gnuj膮 wspomnienie Jugos艂awii jak najcenniejsz膮 pami膮tk臋 偶ycia…

Ich losy „na obcej ziemi” 艣ledzi autorka. Czyni to z lekk膮, gorzkaw膮 ironi膮, tak charakterystyczn膮 dla tw贸rczo艣ci z terenu by艂ej Jugos艂awii. Zarazem te偶 z autentyzmem, tym bardziej, 偶e Ugre拧i膰 po rozpadzie Jugos艂awii sama znalaz艂a si臋 poza granicami kraju, a w epoce prezydenta Franjo Tudjmana (rz膮dzi艂 a偶 do 艣mierci w 2000 r.) by艂a w Chorwacji niemile widziana – ze wzgl臋du na krytyk臋 autokratycznych rz膮d贸w tego polityka. Do dzi艣 mieszka zreszt膮 w艂a艣nie w Holandii.

Nie jest to oczywi艣cie pierwsza ksi膮偶ka Ugre拧i膰 po polsku. Wcze艣niej ukaza艂y si臋 m.in. s艂ynny zbi贸r esej贸w „Kultura k艂amstwa” i powie艣膰 „Muzeum bezwarunkowej kapitulacji”. Autorka uchodzi nie tylko za specjalistk臋 od mentalno艣ci, zbiorowej 艣wiadomo艣ci i historii najnowszej Ba艂kan贸w. Wszystkie jej teksty, cho膰 z pozoru opowiadaj膮 o konkretnych wydarzeniach, konfliktach i osobach, dostarczaj膮 uniwersalnej wiedzy o tym, jak spo艂ecze艅stwa i jednostki mog膮 ulega膰 manipulacji, jak historia i stereotypy wp艂ywaj膮 na post臋powanie jednostek, jak ludzie popadaj膮 w szale艅stwo… Niew膮tpliwie, „Ministerstwo b贸lu” w spos贸b mistrzowski odzwierciedla „pojugos艂owia艅sk膮 pustk臋” czy „jugonostalgi臋”, jaka do dzi艣 panuje w starszym pokoleniu uchod藕c贸w i mieszka艅c贸w by艂ej Jugos艂awii. Zapewne b臋dzie to r贸wnie偶, obok wspomnianych wy偶ej ksi膮偶ek, jedna z najlepszych i najwa偶niejszych pozycji w dorobku pisarki.

(mj)